Wiele osób, które zaczynają swoją przygodę ze zbieraniem grzybów, zastanawia się nad tym, jak sprawić, aby nie wyczuwać w kurkach po ugotowaniu goryczy. To cenna wiedza, bowiem jest to produkt, który wykorzystać można na wiele różnych sposobów. Grzyby te można poddawać różnorodnym zabiegom, takim jak smażenie czy gotowanie, zamrażanie, marynowanie, i suszenie. Gorycz najczęściej wyczuwalna jest, gdy poddajemy je mrożeniu. Dlaczego właściwie tak jest? Jak pozbyć się gorzkiego smaku kurek? I co możemy zrobić, jeśli kurki zrobiły się już gorzkie?

Dlaczego kurki są gorzkie?

Co zrobić, żeby kurki nie były gorzkie? To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom, które uwielbiają uczestniczyć w grzybobraniach. Po spędzeniu długich godzin na zbieraniu tych grzybów, każdy chciałby przecież, aby przygotowana z nich potrawa była idealna w każdym calu. A gorzki smak może wywołać wielkie rozczarowanie. Dowiedzmy się zatem, dlaczego kurki mogą być gorzkie.

Kurki to inaczej pieprzniki jadalne, które w polskich lasach znaleźć można nawet w czerwcu, a zbierać aż do jesieni. Obfitują one w rozmaite witaminy i składniki mineralne, takie jak witaminy z grupy B czy potas. Warto wiedzieć jednak, że kurki to grzyby ciężkostrawne, przez co zdecydowanie powinniśmy uważać z ich jedzeniem przed położeniem się spać.

Tak jak w przypadku innych grzybów, często szukamy sposobów na przedłużenie terminu ich przydatności do spożycia. Najczęściej decydujemy się na proces mrożenia. Niestety, kurki nawet w stanie zamrożonym nie są w stanie przetrwać długo bez uwalniania nieprzyjemnej goryczy. Bardzo często to właśnie zbyt długie ich przechowywanie sprawia, że stają się one gorzkie. Mówi się, że kurki powinno się składować w zamrażarce maksymalnie do 3 miesięcy.

Nierzadko kurki są gorzkie także wtedy, gdy zbieramy je w czasie suszy bądź upałów. Czasem winowajcą nieprzyjemnych nut smakowych może być także nieprawidłowa obróbka termiczna. Należy pamiętać o tym, aby nie smażyć ich na patelni zalanej tłuszczem, lecz przygotowywać je na suchej patelni, tak aby same uwolniły swoje soki.

Jak pozbyć się goryczy z kurek?

Co zrobić, żeby kurki nie były gorzkie? Istnieją metody, które mogą pomóc w pozbyciu się owej goryczy, jeszcze przed ich właściwą obróbką termiczną.

Kurki zebrane w lesie po przyniesieniu do domu należy bezwzględnie oczyścić z piasku i innych elementów leśnej ściółki, które na nich znajdziemy, a także odciąć z nich zepsute części. Istnieją dwie drogi, które możemy obrać, jeśli chcemy zapobiec ich zgorzknieniu przy mrożeniu. Oczyszczone grzyby powinniśmy wymyć dokładnie, a następnie:

  1. Zalać zimną wodą na około półtorej godziny. Po tym czasie należy je odcedzić, pozwolić im wyschnąć samoistnie, a następnie można przystąpić do mrożenia,
  2. lub przed zamrożeniem zblanszować szybko we wrzątku. Taki proces powinien sprawić, że po rozmrożeniu będą smakować, jak należy.

Jeśli chcecie uchronić się przed gorzkim smakiem kurek już po tym, gdy je rozmroziliście, możecie wrzucić je na wrzącą wodę i gotować przez około 10-15 minut. Do wody warto dodać łyżkę soli oraz 2-3 krople kwasku cytrynowego. Wiele osób twierdzi, że działanie to pomaga w pozbyciu się nieprzyjemnej goryczki kurek.

Kolejną ciekawą metodą na to, aby kurki nie były gorzkie, jest namoczenie świeżych kurek w mleku. Aby zapobiec nieprzyjemnej goryczy, należy pozostawić je w mleku na dłuższy czas, przynajmniej półtorej godziny.

Niektórzy sugerują także, aby do wody, w której wstępnie obgotowujemy kurki dodawać sól, kwas cytrynowy, liść laurowy, ziele angielskie, oraz goździki. Grzyby obgotowuje się w takiej wodzie przez kilka minut, a następnie zastępuje nową, już bez dodatku przypraw.

Jak już wspominaliśmy, jeśli chcemy, aby nie były one gorzkie, należy także usmażyć je we właściwy sposób, czyli na suchej patelni. Grzyby wrzucone na rozgrzaną patelnię same puszczą soki, i powinny smakować wyśmienicie. Smażenie ich w oliwie czy oleju to bardzo częsty błąd, który sprawia, że potrawy, które przygotowujemy przy użyciu kurek nie wychodzą.

iStock

Jak uratować gorzkie kurki?

Co zrobić, żeby kurki nie były gorzkie, jeśli już mogliśmy ich spróbować, i okazało się, że prawdopodobnie będzie trzeba je wyrzucić z powodu ich goryczy? Przede wszystkim nie należy panikować. Czasem nawet kurki, które nie smakują tak, jak sobie to wyobrażaliśmy, jesteśmy w stanie odratować.

Tym, co możesz zrobić z gorzkimi kurkami, jest ich prawidłowe doprawienie. Należy dodać do nich dodatki i przyprawy o słodkim posmaku. To właśnie słodycz świetnie może pomóc skontrować gorycz grzybów. Gorzkie kurki możecie przesmażyć na maśle wraz z dodatkiem drobno pokrojonej cebulki, która po usmażeniu obfituje w słodycz. Kurki możecie doprawić przyprawami o intensywnym smaku, które pomogą odwrócić uwagę od ewentualnej goryczy. Przyprawy i inne składniki, które bardzo często idą w parze z kurkami, to natka pietruszki, czosnek, czy też słodka śmietanka. Śmietanka to produkt, który może pomóc w zamaskowaniu goryczy, i który doskonale pasuje do kurek.

Co można zrobić z kurek?

Kurki to naprawdę przepyszne grzyby, o których doskonały smak warto się postarać. Przy ich użyciu przygotować można rozmaite dania, takie jak:

Jeśli dołożymy wszelkich starań, aby nie były one gorzkie, efekt może przejść nasze najśmielsze oczekiwania. Pamiętajmy zatem o ich właściwym przygotowaniu przed zamrożeniem, odpowiednim czasie ich przechowywania w zamrażarce, trikach, które możemy zastosować, gdy już je rozmrozimy, oraz metodach na zamaskowanie ich gorzkiego posmaku. Jeśli zastosujecie się do naszych porad, wybrane przez was danie z kurkami ma wielkie szanse powodzenia na to, aby smakować wyśmienicie!