Jabłka biją rekordy popularności na całym świecie. także w Polsce należą do najbardziej popularnych owoców sezonowych. Uwielbiamy je za ich soczystość i wyśmienity smak. Nic dziwnego, że często kupujemy je na zapas. Warto jednak wiedzieć, że aby móc cieszyć się ich walorami przez możliwie najdłuższy czas, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Jak przechowywać jabłka? Poniżej odpowiadamy na to pytanie. 

Poszczególne gatunki owoców wykazują różne właściwości. Co za tym idzie, wymagają różnych warunków przechowywania. Najczęściej nie zastanawiamy się, w jaki sposób przechowywać jabłka. Jeżeli kupujemy jedynie ograniczone ilości tych wyśmienitych owoców, które zostaną szybko skonsumowane, nie stanowi to dużego problemu. Inaczej wygląda to w sytuacji, w której chcemy zgromadzić większy zapas soczystych pyszności, np. na tydzień, dwa tygodnie lub nawet na zimę. Wówczas należy zapewnić możliwie najlepsze warunki przechowywania. Tylko wtedy zachowają swój wyśmienity smak i cenne właściwości.

Jak przechowywać jabłka?

Jabłka można bez problemu przechowywać w warunkach domowych. Chcąc zapewnić im optymalne warunki, należy zadbać o kilka istotnych czynników. Należą do nich:

  • temperatura – optymalny zakres temperatury dla jabłek zamyka się w przedziale od 0 do 4 stopni Celsjusza;
  • poziom wilgotności powietrza – suche powietrze znacząco przyspiesza starzenie się jabłek. W takich warunkach, owoce szybko przejrzeją. Najlepsza jest wilgotność dochodząca aż do 90 procent;
  • dobra wentylacja – pomieszczenie, w których przechowywane są jabłka, powinno być maksymalnie przewiewne. Dzięki temu owoce dłużej zachowają świeżość.

Czy to oznacza, że jabłka, które wkrótce zamierzamy skonsumować, muszą być przechowywane w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu? Otóż, nie. Umieszczone w lodówce, bez problemu wytrzymają nawet 7 dni. Jeżeli mają być zjedzone wcześniej (maksymalnie w ciągu 2 dni), śmiało można umieścić je także poza lodówką. Warto jednak wybrać możliwie najbardziej przewiewne i najchłodniejsze miejsce, do którego nie dociera światło słoneczne. To rozwiązanie polecamy jednak traktować jako awaryjne, bo w warunkach kuchennych, jabłka najlepiej czują się w lodówce.

Chcąc przedłużyć świeżość jabłek, każdą przechowywaną sztukę warto zawinąć w papier. Po co? To proste. Dzięki temu ograniczymy wydzielanie etylenu – organicznego związku chemicznego, który stymuluje proces dojrzewania owoców i warzyw.

Skoro o etylenie mowa, jabłka wydzielają tę substancję w dużej ilości, należy więc zadbać o to, by nie zwiększać jej stężenia w miejscu, w którym leżą. Z tego względu, jabłek nie należy kłaść obok innych owoców wydzielających etylen.

Jak przechowywać obrane jabłka?

Chcąc cieszyć się świeżością jabłek przez maksymalnie długi czas, nie można obierać ich ze skórki. Pozbawione naturalnej warstwy ochronnej, w mgnieniu oka staną się brązowe i nieapetyczne. Zdarza się jednak, że w ferworze kuchennej pracy, obieramy więcej owoców niż faktycznie potrzebujemy do przygotowania potrawy lub wypieku. Czy to oznacza, że nadmiar musi być natychmiast skonsumowany? Na szczęście, nie. 

Usuwając skórkę z jabłek, de facto doprowadzamy do uszkodzenia miąższu. W następstwie tego, zachodzi specyficzna reakcja chemiczna – w kontakcie z tlenem zawartym w powietrzu, ugrupowania polifenolowe ulegają utlenieniu. Odpowiada za to oksydaza polifenolowa. Żeby zahamować ten proces, wystarczy skropić obrane jabłka odrobiną soku z cytryny. Tak samo dobrze sprawdzi się sok z pomarańczy, grejpfruta i ocet. Kwaśny odczyn tych substancji spowolni zachodzącą reakcję, a owoce zachowają swój kolor przez kilka godzin.

Jak przechowywać pokrojone jabłka?

Ten sam sposób można stosować do przechowywania pokrojonych jabłek. Wystarczy tylko skropić kwaśną substancją tą część owoców, która jest pozbawiona skórki. Nie jest to jednak metoda idealna, bowiem pokrojone i/lub obrane owoce i tak trzeba będzie zjeść w ciągu kilku godzin. Co zrobić, żeby pokrojone jabłka wytrzymały dłużej? Najlepiej umieścić je w lodówce, zamknięte w szczelnym pojemniku.

Warto jednak pamiętać, że jabłka nie nadają się do krojenia z wyprzedzeniem. Jeżeli wiemy, że nie zjemy ich w najbliższym czasie, z nadmiaru pokrojonych lub obranych jabłek najlepiej zrobić domowe przetwory.

Ta opcja odpada? Warto wiedzieć, że jabłka można zamrozić, choć jest to dość pracochłonne. Przed umieszczeniem ich w zamrażalniku, owoce należy obrać, pozbawić ogryzka i zblanszować. Jak to zrobić? Do gotującej się wody dodajemy odrobinę soku z cytryny i na minutę zanurzamy w niej owoce. Następnie umieszczamy jabłka w durszlaku i przelewamy zimną wodą. Mrozimy je luzem. Dopiero później możemy umieścić je w torebce lub pojemniku.

Jak przechowywać suszone jabłka?

Suszone jabłka to smaczna i zdrowa przekąska. Najlepiej do suszenia nadają się odmiany jesienne, jak choćby antonówka. Tak zakonserwowane owoce można przechowywać przez długi czas, ale także w tym przypadku należy zadbać o odpowiednie warunki.

Suszone jabłka należy umieścić w szczelnym pojemniku. Nadadzą się do tego słoiki, pojemniki i torebki do przechowywania żywności. Ważne, żeby ograniczyć dostęp powietrza do środka. Pojemnika nie należy wystawiać na działanie promieni słonecznych. Trzeba też unikać ciepłych miejsc, np. w pobliżu kuchenki lub kaloryfera. Idealna temperatura do przechowywania suszonych jabłek to 10-15 stopni Celsjusza.

Jak przechowywać jabłka na zimę?

Większym wyzwaniem jest przechowywanie świeżych jabłek przez długi czas, np. przez cały okres zimy. Żeby owoce mogły zachować świeżość, należy stworzyć im idealne warunki. Jak przechowywać jabłka w domu, by przez wszystkie zimowe miesiące móc cieszyć się ich wyśmienitym smakiem?

W tym przypadku, można zapomnieć o przechowywaniu ich w lodówce, o ile chcemy zmieścić w niej coś więcej niż tylko jabłka. Żeby zapewnić owocom optymalne warunki, należy umieścić je w dużych pojemnikach (drewnianych lub plastikowych skrzyniach), najlepiej wyłożonych papierem. Najlepsze warunki dla jabłek zapewni nieogrzewany, wentylowany garaż lub piwnica. Jeżeli powietrze w pomieszczeniu nie jest wystarczająco wilgotne, obok skrzyń można umieścić wiadro wypełnione woda. Alternatywnie można co jakiś czas polewać podłogę wodą.

Ważne: do skrzyń mogą trafić wyłącznie zdrowe, nieuszkodzone owoce, a pojemniki, w których przechowywane są jabłka muszą być czyste.

Jak długo można przechowywać sok z jabłek?

Wiele osób uwielbia zaczynać dzień od wypicia szklanki soku z jabłek. Czy pyszny, zdrowy napój można przygotować na zapas? Przede wszystkim należy wiedzieć, że sok utlenia się jeszcze szybciej niż przekrojone lub obrane owoce. Najlepiej wypić go od razu po wyciśnięciu, jednak można nieco przedłużyć jego trwałość. W jaki sposób?

Świeży sok należy przelać do pojemnika próżniowego. Sprawdzi się też szczelnie zamykana butelka lub słoik. Pojemnik należy wypełnić w całości. W ten sposób ograniczamy dostęp tlenu. Dobrym pomysłem jest dodanie odrobiny soku z cytrusów. Tak przygotowany pojemnik umieszczamy w lodówce. Sok pozostanie świeży przez 24-48 godz.