Kurki są dziś dostępne praktycznie wszędzie, w wielu sklepach spożywczych czy marketach. Nie należy także ulegać mylnemu wrażeniu, że kurek zapakowanych w plastikowe opakowanie i sprzedawanych w sklepach nie należy myć. Tak samo ważne jest dokładne oczyszczenie kurek zarówno ze sklepu, jak i tych prosto z lasu.

Jak czyścić kurki?

Kurki to jedne z najbardziej aromatycznych i smacznych grzybów. W sezonie ciężko jest oprzeć się przed kupieniem opakowania pięknie wyglądających kurek ze sklepowej półki lub wybrania się samemu, na własne poszukiwania. Ciężko oprzeć się ich smakowi. Kurki, zarówno te zebrane w lesie, jak i te kupione, pełne są zanieczyszczeń takich jak ziemia czy fragment roślin. Ważne jest więc by przed przygotowaniem ulubionej potrawy z kurkami, uprzednio dokładnie oczyścić je z brudu.

Jak więc najlepiej oczyścić kurki? Jednym z popularniejszych sposobów pozbycia się zanieczyszczeń z naszych grzybów jest przygotowanie w misce gorącej wody z solą, a następnie umieszczenie w niej kurek. Już po chwili większość zanieczyszczeń takich jak ziemia czy pozostała roślinność opadnie na dno. Następnie należy wyciągnąć kurki za pomocą sitka. Warto jednak mieć na uwadze, że czynność prawdopodobnie będzie trzeba powtórzyć kilkakrotnie, aby pozbyć się dokładnie wszystkich zanieczyszczeń.

Jak pozbyć się piasku z kurek?

Czyszczenie grzybów często jest czynnością mocno czasochłonną i zwyczajnie nieprzyjemną. Fakt ten jest w stanie odpędzić od nas ochotę na spożycie tych smacznych grzybów. Nie warto jednak zniechęcać się już na starcie. Wystarczy poznać kilka trików na szybkie i proste czyszczenie kurek.

Wyżej wspomniany już został jeden z najskuteczniejszych sposobów na czyszczenie kurek. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy kurki są wyjątkowo zabrudzone? Aby uniknąć wykonywania kilku lub kilkudziesięciu kąpieli kurek we wrzątku z solą, należy uprzednio usunąć z nich nadmiar zabrudzeń. Jak szybko oczyścić grzyby z piasku? Najlepiej do tej czynności nada się pędzelek lub miękka, nieużywana już szczoteczka do zębów. Należy jednak pamiętać, że do takiego mechanicznego usuwania piasku grzyby muszą być suche, podobnie jak sama szczoteczka.

Czy kurki myjemy?

Po przeczytaniu powyższych rad dotyczących czyszczenia kurek, zapewne przyszło Ci do głowy pytanie, dlaczego by po prostu nie umyć kurek pod bieżącą wodą? Taki sposób mycia jest dla nas najbardziej intuicyjny. W ten sposób na co dzień przygotowujemy do spożycia owoce i warzywa. Kurek nie powinno się jednak myć pod bieżącą wodą ani moczyć w wodzie o niższej temperaturze. Kurki pod wpływem wody namakają, tracąc przy tym swoje walory smakowe. Pomimo tego, że jest to najbardziej intuicyjny sposób na czyszczenie grzybów, to nie powinniśmy myć kurek.

Jak czyścić kurki przed zamrożeniem?

Kurki to grzyby spożywane głównie w sezonie letnim. Kiedy świeże można spotkać na sklepowych półkach lub samodzielnie zebrać podczas spaceru po lesie. Ten wyjątkowy smak można jednak poczuć nie tylko latem. Poprawnie zamrożone grzyby nie stracą swojego smaku i aromatu i z powodzeniem mogą zostać użyte także zimą do przygotowania ulubionych dań.

Jak oczyścić kurki i przygotować je do zamrożenia? Najlepiej oczyścić je delikatnie miękką szczotką lub pędzelkiem, lub skorzystać z podanego wyżej sposobu na moczenie kurek we wrzątku z solą. Sposób ten szczególnie przydatny będzie w przypadku bardzo małych kurek, które ciężko jest oczyścić ręcznie.

Samo wyczyszczenie kurek nie wystarczy jednak, aby po rozmrożeniu były one nadal pełne aromatu i smakowały jak te świeże w pełni sezonu. Aby grzyby nie straciły swoich walorów smakowych, należy je przed zamrożeniem poddać blanszowaniu. Proces ten polega na wrzuceniu kurek do gotującej się wody z dodatkiem soli (na 1 kg kurek należy przygotować 3l wody i 1 łyżeczkę) Grzyby należy gotować ok. 3 minuty, a następnie przepłukać zimną wodą i osuszyć. Tak przygotowane grzyby będą idealne do mrożenia.

Jak oczyścić kurki do suszenia?

Grzyby to jedne z tych darów natury, które wyjątkowo nadają się do suszenia. Kurki, tak jak inne grzyby, także idealnie nadają się do suszenia. Odpowiednio przechowywane, chronione przed molami suszone grzyby, przez dłuższy czas mogą być wykorzystywane do sosów czy zup podczas codziennego gotowania.

Tak jak w przypadku mrożenia kurek, tak i w przypadku suszenia należy je uprzednio odpowiednio przygotować. Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia kurek. W tym celu polecamy skorzystać z któregoś z wymienionych wyżej sprawdzonych sposobów.

Grzyby przygotowywane do suszenia nie muszą być jednak tak dokładnie oczyszczone jak do ich bezpośredniego spożycia lub mrożenia. Często wystarczy jedynie przetrzeć je wilgotną gąbką i odciąć końcówkę nóżki grzyba.

Po umyciu możemy przejść do suszenia kurek. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • Pierwszym z nich jest użycie specjalnej suszarki do grzybów i owoców. Sprzęt ten można zakupić zarówno przez internet, jak i w sklepach z przedmiotami gospodarstwa domowego, a jej cena oscyluje w okolicach 100 zł. Suszarka wyposażona jest w kilka tac, na których rozkładami oczyszczone wcześniej grzyby. Tace z kurkami układamy pionowo jedne na drugich, a następnie uruchamiamy suszarkę zgodnie z instrukcją obsługi.
  • Innym sposobem jest suszenie kurek na słońcu. Korzystając z tego sposobu, kurki należy rozłożyć na płaskiej powierzchni, przykryć papierem i umieścić w nasłonecznionym miejscu. Jest to sposób, który nie wymaga od nas żadnego dodatkowego sprzętu. Przy użyciu tego sposobu jesteśmy jednak całkowicie zależni od pogody panującej na zewnątrz.
  • Suszenie kurek za pomocą piekarnika to jeden z najpopularniejszych sposobów na domowe suszenie grzybów. Jego popularność wynika z faktu, iż piekarnik jest sprzętem obecnym w niemal każdym gospodarstwie domowym. Jest to jednak dość długi i mozolny proces. Grzyby podczas suszenia należy bowiem obracać, aby nie przykleiły się one do blaszki oraz aby mogły wysuszyć się dokładnie z każdej strony. Proces ten trwa od 3 do 8 godzin.

Kurki to grzyby, które cieszą się sporą popularnością. Głównie z uwagi na ich niepowtarzalny smak. Pamiętajmy, aby go nie utracić, należy zawsze odpowiednio przygotować je do obróbki termicznej.