Banany są cenione i uprawiane od ponad 7000 lat. Początkowo można było je spotkać w Malezji skąd powędrowały do Indii. Następnie przez Bliski Wschód dotarły do Afryki, w której uprawiane są do dziś. Znajdziemy je także w Australii i Azji. Można śmiało powiedzieć, że są one znane i lubiane na całym świecie. Pora wyjaśnić dlaczego.

Banany są przede wszystkim źródłem potasu. Jest to cenny składnik, który reguluje pracę nerek oraz gospodarkę wodną w naszym organizmie. Co ciekawe banany zawierają wszystkie najważniejsze witaminy - A, B, E, C oraz K. Znajdziemy w nich magnez, fosfor i wapń. Jakie jeszcze właściwości mają banany?

Cenna skórka banana

Sama skórka banana może okazać się pomocna przy wielu dolegliwościach. Jeżeli szukacie naturalnego sposobu na walkę z kurzajkami, ukąszeniami komarów lub sposobu na wybielenie zębów - sięgnij po skórkę banana! Przyda się też, do wypolerowania skórzanych butów.

Banany na lepsze samopoczucie

Banany mają wysoką zawartość magnezu, który ma antystresowe właściwości. Magnez działa uspokajająco na nasz układ nerwowy. Banany zawierają także tryptofan. Podczas rozkładu tej substancji w organizmie wytwarza się serotonina, która nazywana jest hormonem szczęścia. Obecny w bananach kwas foliowy oraz witamina B6 pomagają naszemu organizmowi obniżyć stężenie homocysteiny we krwi. Ten aminokwas ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jednym z jego szkodliwych działań jest zaburzenie produkcji serotoniny, co można wytłumaczyć jako blokowanie produkowania szczęścia od wewnątrz.

Pomoc w walce z anemią

Banan nie ma ogromnej dawki żelaza, którego niedobór jest przyczyną 80% przypadków występowania anemii, ale zawiera inne składniki, takie jak witamina C, miedź i mangan, które wspomagają jego wchłanianie. Oznacza to, że przyjmując suplementy diety i jedząc banany mamy szansę na większą przyswajalność żelaza niż gdybyśmy z bananów zrezygnowali. Podstawą leczenia anemii jest zbilansowana i zróżnicowana dieta. W bananach znajdziemy mikro- i makroelementy jak potas, magnez, selen, fosfor, sód, cynk oraz całą gamę witamin, które ułatwią stworzenie odpowiedniej diety.

Banan łagodzi bóle miesiączkowe

Magnez oprócz właściwości polepszających samopoczucie ma właściwości rozkurczowe i rozluźniające. Bezpośrednio działa na poziom bólu, który odczuwamy podczas menstruacji. Dodatkowym wsparciem w tym bolesnym okresie będzie witamina B6, która łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a także zmniejsza nasilenie bólu podczas okresu i pomaga przy regulacji cyklu menstruacyjnego.

Przy wysokim ciśnieniu

W 1 bananie znajdziemy około 360 mg potasu co sprawia, że banan znajduje się w czołówce produktów z wysoką zawartością naturalnego leku na nadciśnienie. Dlaczego? Ponieważ potas obniża ciśnienie tętnicze i tym samym może pomóc nam z nadciśnieniem.

Banan wspomaga odchudzanie

Banany zawierają zdrowe kalorie i ich spożywanie może wspomóc redukcję masy ciała. Pomimo, że te owoce zawierają dosyć dużo kalorii (89 kcal na 100 g), nie tuczą aż tak jak inne owoce o tej samej zawartości kalorii. Banany zawierają tryptofan, który ogranicza łaknienie i bierze udział w regulacji przemiany materii. Błonnik wchłania wodę i pęcznieje w żołądku co wywołuje uczucie sytości. Witamina B6 i mangan uczestniczą w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczy dzięki czemu czujemy się syci, a nasz organizm spala to, co wcześniej zjedliśmy.

Eliksir młodości

Banany zawierają tak zwane witaminy młodości, czyli witaminy A, C i E. Są one silnymi antyutleniaczami, które chronią naszą skórę przed działaniem wolnych rodników. Dodatkowo witamina C uczestniczy w produkcji i regeneracji kolagenu, który jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Witamina C przeciwdziała powstawaniu nowych zmarszczek, a także spłyca te, które już istnieją.

Koniecznie sprawdźcie nasze przepisy na chleb bananowy i na  przepyszne banoffee pie.