Banany charakteryzują się wyjątkowym smakiem, który sprawia, że tego owocu nie pomylimy z żadnym innym. Uwielbiamy je w roli samodzielnej przekąski, która skutecznie radzi sobie nawet z nieco większym głodem. Smakują wspaniale w sałatce, jako składnik deserów, domowych wypieków i dań na słodko. Dodane do owocowego koktajlu, zapewniają solidną dawkę energii i skutecznie orzeźwiają. Nic dziwnego, że najczęściej kupujemy je na zapas. W tym miejscu może pojawić się pewien problem – umieścić je w lodówce czy zostawić na stole? Jak przechowywać banany, by jak najdłużej pozostały świeże i pyszne? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Dlaczego banany ciemnieją?

Czernienie bananów jest związane z mechanicznymi uszkodzeniami powierzchni skórki. Gdy wierzchnia warstwa zostanie przecięta lub zagnieciona, ciągłość tkanki roślinnej zostaje przerwana. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że uszkodzenia mechaniczne nie są jedynym czynnikiem, który powoduje wystąpienia wyglądających nieapetycznie przebarwień na owocach.

Wraz z postępem procesu dojrzewania, na skórce banana zaczynają pojawiać się ciemne plamki. Po krótkim czasie, ich powierzchnia zaczyna zwiększać się, aż niemal cała skórka stanie się czarna. To naturalne zjawisko, które wbrew pozorom wcale nie wskazuje, że owoc powinien trafić do pojemnika z odpadami biologicznymi. Ciemniejsze banany nadal nadają się do jedzenia. To prawda, nie są już takie smaczne, ale z powodzeniem można zastosować je w domowych wypiekach lub w owocowych koktajlach.

Jak należy przechowywać banany?

Jak przechowywać banany żeby nie sczerniały? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo sposób przechowywania tych wyśmienitych owoców zależy od kilku czynników, przede wszystkim od stopnia ich dojrzałości i od czasu, jaki ma upłynąć od zakupu do konsumpcji. Zacznijmy od początku.

W temperaturze pokojowej, banany dojrzewają bardzo szybko. Może się zdarzyć, że niektóre okazy poczernieją już po kilku dniach. Jak powstrzymać dojrzewanie bananów? Nie polecamy tego robić! Jeżeli zahamujemy naturalny proces biologiczny, owoce będą miały mączny smak i utracą swoją słodycz.

Jeżeli chcecie cieszyć się wybornym smakiem bananów możliwie najdłużej, w sklepie wybierzcie kiść składającą się z zielonkawych okazów. Minie kilka dni, zanim przybiorą żółty kolor. Nie umieszczajcie ich w lodówce. To nie spowolni procesu dojrzewania, a zatrzyma go całkowicie. Lepiej niż lodówka sprawdzi się zacienione miejsce, do którego swobodnie dociera powietrze. Nie oddzielajcie poszczególnych owoców od kiści, chyba że na niektórych okazach widać już brązowe plamki. Takie owoce można, a nawet należy oddzielić od pozostałych.

Banany trzymajcie w koszu, najlepiej wiklinowym. Dzięki temu, zachowacie przepływ powietrza. Chcecie wydłużyć czas ich dojrzewania? Końcówki owoców owińcie folią spożywczą. W ten sposób spowolnicie wydzielanie etylenu. 

Wiemy już, jak przechowywać banany, żeby były zielone. Teraz zastanówmy się, jak przechowywać dojrzałe banany. Okazy z żółtą skórką nadal przechowujemy w temperaturze pokojowej. Jedyny wyjątek można zrobić dla bananów, na których są już widoczne brązowe plamki. Jeżeli taki owoc umieścicie w lodówce, spowolnicie nieco proces czernienia, ale nie liczcie na spektakularne efekty. Jeden, maksymalnie dwa dni – to wszystko, co można „ugrać” w ten sposób. Najlepiej jednak zjeść je od razu. Dlaczego? To proste – niewielkie przebarwienia wskazują, że banan osiągną optymalny poziom dojrzałości. Taki owoc będzie miał najsłodszy i najbardziej wyrazisty smak, a przy tym będzie najzdrowszy.

Czy banany mogą być przechowywane z jabłkami?

Mówiąc o przechowywaniu bananów, nie można nie wspomnieć, że te egzotyczne pyszności nie przepadają za towarzystwem. Chcecie, żeby banany zachowały świeżość tak długo, jak tylko jest to możliwe? Nie trzymajcie ich w pobliżu cytrusów i innych owoców. Problematyczne może okazać się też sąsiedztwo niektórych warzyw, zwłaszcza papryki.

Dlaczego? W trakcie dojrzewania, niektóre owoce i warzywa wydzielają etylen. Banany pochłaniają go niezwykle skutecznie, co znacząco skraca czas ich przydatności do spożycia, bo proces dojrzewania zaczyna przyspieszać. Najgorszymi sąsiadami są dla bananów jabłka, które wydzielają znaczne ilości tej substancji o słodkim zapachu, zwłaszcza gdy zaczynają gnić. Chcecie cieszyć się smakiem żółtych bananów przez długi czas? Nie wkładajcie ich do jednego kosza z innymi owocami, a od jabłek trzymajcie tak daleko, jak tylko jest to możliwe!