Jesień to czas porządków w ogrodzie, ale też zabezpieczania i wzmacniania roślin przed zimą. Tuje dobrze znoszą mrozy, ale warto zasilić je domową odżywka, by przetrwały zimę i na wiosnę nie straciły na wyglądzie. Jak zwykle rozwiązania warto poszukać w kuchni. Składnik, który świetnie odżywi tuje zwykle wyrzucamy, a jest pełen dobroczynnych substancji. Zobaczcie o czym mowa i od razu zróbcie nawóz do tui.

Jak pielęgnować tuje?

  • Tuje nie są zbyt wymagające w uprawie. Świetnie sprawdzają się jako żywopłot. Gdy są odpowiednio nawożone i przycinane szybko rosną i gęstnieją tworząc naturalne ogrodzenie.
  • Najlepiej rosną w miejscach słonecznych i lekko zacienionych. Nie przepadają za zacienionymi miejscami.
  • Gleba pod tuje powinna być żyzna, przepuszczalnej i średnio wilgotnej.
  • Tuje nie lubią być przesadzane, więc warto dobrze przemyśleć, gdzie chcemy je posadzić na stałe
  • Tuje powinny być regularnie przycinane. Te rosnące w żywopłocie powinno się przycinać 3 razy w sezonie.
  • Tuje muszą być też nawożone. W zależności od pory roku potrzebują innych składników.

Nawożenie tui jesienią

Podczas jesiennego nawożenia tui powinniśmy pamiętać by preparaty zawierały potas i fosfor. Z pomocą przychodzi najzwyklejszy banan. Banany są bogactwem potasu, fosforu, wapnia, kwasu krzemowego i siarki, dlatego warto przygotować z nich jesienny nawóz pod tuje.

Domowy nawóz do tui na jesień

Zamiast kupować gotowe nawozy, warto przygotować własną miksturę. Do jej przygotowania potrzebujecie jedynie banany i wodę. Pokrójcie dojrzałe banany (ze skórką) na mniejsze kawałki, przełóżcie do słoika i zalejcie gorącą wodą. Banany możecie też zmiksować. Zostawcie je w takiej zalewie 48 godzin. Po tym czasie odcedźcie wodę i od razu możecie nią podlać krzaki tui w ogrodzie. Początek października to najlepszy czas na ten zabieg. Taki nawóz zapobiegnie brązowieniu igieł i wspomogą mechanizmy drewnienia, co chroni iglaki przed przemarzaniem.

Dlaczego tuje żółkną i brązowieją?

Głównym powodem żółknięcia tiu jest niedobór odpowiednich składników. Potrzebują one do pięknego wzrostu azot, potas, magnez i żelazo. Tuje mogą żółknąć i brązowieć także przez:

  • nieodpowiednią glebę (powinna być lekko kwaśna),
  • niewystarczające podlewanie lub też zalanie systemu korzeniowego
  • nieumiejętne nawożenie i choroby grzybowe