Jak domowym sposobem rozmnożyć storczyka? Najprościej z dojrzałego banana. Zobaczcie, co jeszcze będzie potrzebne, żeby wyhodować nowe, piękne rośliny w domu.

Storczyki w domu

Storczyki to jedne z tych kwiatów domowych, które uwielbia większość Polaków. Zdobią nasze okna niemal przez cały rok. Są piękne i eleganckie a ich kwiaty potrafią przybrać niezliczona ilość barw i form. Szacuje się, że obecnie istnieje ok 40 tys. gatunków tych pięknych roślin. Ich uprawa nie jest szczególnie trudna, choć trzeba pilnować kilku zasad, by kwitły i wypuszczały nowe liście przez cały rok.

 • W domu storczyk lubi miejsca jasne ale ze światłem rozproszonym, dlatego najlepiej postawić go na wschodnim oknie. Należy chronić roślinę przed mocnym światłem słonecznym, zwłaszcza latem.
 • Najlepsza temperatura dla storczyka to latem ok. 24 (C, a zimą ok. 18 C). Warto jednak wiedzieć, ze na ich kwitnienie dobrze wpływają wahania temperatury pomiędzy dniem, a nocą. W okresie letnim możemy im to zapewnić, wynosząc je na lekko ocieniony balkon, czy taras. Zimą warto na noc zakręcać kaloryfer pod parapetem, na którym stoi storczyk.
 • Storczyki muszą przebywać w pomieszczeniu z dużą wilgotnością powietrza. Ta wilgoć jest im niezbędna do prawidłowego wzrostu. Nie może być ona mniejsza niż 60%, ale najlepiej czują się w przedziale 70-80 %. Dlatego warto wstawić storczyka do dużego szklanego naczynia, gdzie takie nawilgocenie atmosfery wokół roślin będzie możliwe. Można też przy roślinie ustawić nawilżacz powietrza.
 • Storczyki podlewamy rzadko, ale intensywnie. Lepiej lekko przesuszyć roślinę niż przelać. Najlepiej co 7-10 dni doniczkę z kwiatami wstawiamy do wanny i obficie podlewamy wodą o temperaturze pokojowej. Kiedy nadmiar wody wypłynie z doniczek, umieszczamy je ponownie w osłonkach, lub na podstawkach. Ważne, by korzenie nie były zbyt długo namoczone.
 • Storczyki potrzebują przejść krótszy lub dłuższy okres spoczynku. W tym czasie nie podlewamy ich i ustawiamy w chłodniejszym miejscu. Najczęściej przypada on zaraz po kwitnieniu roślin - roślina nie rośnie i nie wydaje kwiatów. Pożółkły pęd kwiatowy wycinamy. Jeśli nadal jest zielony, skracamy nad 2-3 oczkiem od dołu.

Jeśli trafi nam się wyjątkowo piękny okaz, warto go rozmnożyć. I wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mógłby się wydawać. Trzeba poznać kilka prostych kroków i użyć kilku naturalnych składników. Zobaczcie, jak to zrobić.

Jak rozmnożyć storczyka w domu?

Wszystko, czego będziecie potrzebować to:

 • gałąź storczyka
 • mały banan
 • trochę mielonego cynamonu
 • ząbek czosnku
 • trochę mchu
 • świeca
 • plastikowa butelka
 • trochę wody

Kiedy uzbroicie się w odrobinę czasu i cierpliwości, z tym zestawem storczyk szybko zapuści korzenie.

Zacznijcie od zlokalizowania odpowiedniej gałązki, którą chcecie wyciąć. Najlepiej uciąć łodygę, po przekwitłym kwiatku, zaraz nad trzecim pogrubieniem od dołu. Odetnijcie ją od reszty rośliny i przetnijcie oba końce pionowo na wysokość 1 cm, aż pojawi się jasnozielone wnętrze. Następnie obierzcie ząbek czosnku, odetnijcie plasterek i delikatnie włóżcie go do rozciętej gałązki. Pomoże to zapobiec tworzeniu się pleśni lub grzybów i zapobiegnie gniciu gałęzi.

Zapalcie świecę i gdy wosk zacznie się topić polejcie nim końcówki kłącza. Ta technika zapobiegnie utracie wody.

Weźcie małego banana, potnijcie na mniejsze kawałki i włóżcie wraz ze skórką do blendera. Następnie dodajcie litr wody i wszystko dobrze zmiksujcie. Gdy powstanie płynna mieszanka przelejcie ją przez sitko do miski. Zanurzcie gałązkę w tym płynie na co najmniej 20 minut. Płyn ten będzie działał jak aktywator. W międzyczasie do innego pojemnika wsypcie łyżeczkę cynamonu i wlejcie 1 litr wrzącej wody. Dobrze wymieszajcie tę mieszaninę i zostawcie do ostygnięcia. Mieszanka wody i cynamonu posłuży jako środek dezynfekujący dla mchu, w którym umieścimy nasz przyszły storczyk.
Zanurzcie mech w przestygniętej mieszance z cynamonem i pozostawcie na 20 minut. Po tym czasie dobrze odsączcie mech i pozostawcie do wyschnięcia na papierowym ręczniku.

Mini szklarnia dla storczyka

Teraz pozostaje tylko stworzyć własną miniaturową szklarnię, w której umieścicie gałązkę do ukorzenienia. Weźcie dużą butelkę plastikową i odetnijcie ją w jednej trzeciej od dołu, ale nie odcinając jej do końca, by powstała przykrywka, którą będzie można otwierać i zamykać.
Na dno butelki połóżcie kamyki, na nie połóżcie mech, a gałązkę orchidei ułóżcie na mchu poziomo, zwilżając ją tą samą wodą, w której była zanurzona.
Dokładnie spryskajcie niewielką ilością wody i zamknijcie butelkę, aby utrzymać wilgotność. Kontynuujcie regularne opryskiwanie, a po kilku tygodniach zobaczycie pierwsze pędy. Radzimy trzymać gałązkę w szklarni typu „zrób to sam” przez co najmniej kilka miesięcy, po czym będziecie mieć ukorzenioną sadzonkę gotową do zakopania w korze.