Chałwa to przysmak dzieciństwa wielu osób, niezależnie od pokolenia - choć można odnieść wrażenie, że współcześnie, wśród najmłodszych osób, rozpieszczanych słodyczami z każdego zakątka świata, jest praktycznie nieznana. Gotowej chałwy w batonach trzeba szukać na niższych półkach w sklepie. Często występuje też w delikatesach z żywnością „ze świata” jako imponujące, wysokie „torty”, z których wycina się kawałki na wagę. Chałwa ma wiele odmian, nie tylko sezamową czy słonecznikową. Występuje również w Indiach - gdzie jest wyrabiana z marchewki. Powszechnie uważa się jednak, że pochodzi z Persji. Chałwa turecka z kaszy manny jest u nas mało popularna, a jest zdecydowanie prostsza do przygotowania niż klasyczna z sezamu. 

Chałwa z kaszy manny - co ją wyróżnia?

Taka chałwa popularna jest nie tylko w Turcji, ale również w Grecji, pod nazwą halva simigdalenio (χαλβά σιμιγδαλένιο). Grecka odmiana obfituje w dodatki: im więcej bakalii, orzechów i cukru, tym lepiej. Dodatkowo dodaje się do niej obowiązkowo oliwę, która poprawia konsystencję deseru i tzw. słodkie łyżeczki (glika tou koutaliou) - kawałki owoców w cukrowym syropie. Często też przekłada się ją do zastygnięcia do formy jak na babkę i podaje w kawałkach, jak ciasto.

Jak zrobić turecką chałwę z grysiku?

Chałwa turecka z kaszy manny jest prostsza od greckiej (choć oczywiście, jeśli macie takie życzenie, możecie ją też sobie skomplikować). Zrobicie ją na 1 patelni. Oprócz kaszy manny zawiera tylko 4 podstawowe składniki (masło, cukier, orzechy i mleko). Użyjcie orzechów nerkowca, które są tłustsze niż inne, a jednocześnie bardziej neutralne w smaku. Nadadzą chałwie kremowość - z tego samego powodu robi się z nich również śmietanę. Gotową masę przełożyć możecie ją do dowolnego pojemnika. Po wyjęciu wystarczy pokroić ją w kosteczkę i podawać. Rozpływa się w ustach. 

Chałwa z kaszy manny po turecku - przepis

Składniki:

  • 1 szklanka kaszy manny
  • 100 g masła
  • 1 szklanka cukru
  • 1 i 1/2 szklanki mleka
  • 1 szklanka całych lub lekko pokruszonych (nie zmielonych) orzechów nerkowca

Przygotowanie:

Rozpuśćcie masło na patelni. Gdy 1/3 porcji masła będzie już płynna, dodajcie kaszę manną i smażcie jednocześnie mieszając, aż kasza się zarumieni. Wlejcie na patelnię mleko, dodajcie cukier i orzechy nerkowca (niezmielone). Smażcie, aż kasza wchłonie mleko (masa powinna zgęstnieć). Wyłączcie gaz i odstawcie na 20 minut. Przestudzoną masę wylejcie do naczynia wyłożonego folią spożywczą. Przykryjcie, obciążcie, np. deseczką i wystudźcie całkowicie. Najlepiej włożyć ją na całą noc lub chociaż kilka godzin do lodówki. Zdejmijcie deseczkę, folię i pokrójcie w kostkę. Najlepiej smakuje do czarnej kawy.