Truskawki najlepiej smakują kupione prosto ze straganu. Cały czerwiec na każdym rogu można spotkać sprzedawców z łubiankami pełnymi tych owoców. Jednak sezon na świeże truskawki jest bardzo krótki i warto zachować ten smak na znacznie dłuższy czas. Smażenie dżemów zajmuje sporo czasu i wysiłku, ale jest dużo prostszy sposób, by zamknąć w słoikach prawdziwy smak truskawek. Będziecie mogli po nie sięgać nawet do przyszłego lata, a po otwarciu będą smakować niemal jak zerwane prosto z krzaczka. Poznajcie ten banalnie prosty sposób na truskawki.

Jeśli macie w planach robić przetwory z truskawek, koniecznie wykorzystajcie ten patent.

Truskawki ze słoika

Do przygotowania truskawek ze słoika potrzebujecie:

  •  2 kg truskawek
  • 1 kg cukru
  • wyparzone słoiki

Truskawki z szypułkami wrzućcie do dużej miski i zalejcie zimną wodą. Lekko zamieszajcie, by pozbyć się ziemi i innych brudów i odlejcie wodę. Powtórzcie zabieg jeszcze raz. Teraz połóżcie truskawki na ręcznikach papierowych, by trochę obeschły i pozbądźcie się szypułek. Szypułki celowo odrywamy dopiero po umyciu, by truskawki nie naciągnęły wody do środka. Obrane truskawki możecie przekroić na połówki, jeśli są duże. Będzie łatwiej ułożyć je w słoikach.
Teraz delikatnie przekładajcie truskawki ponownie do miski warstwami, każdą warstwę posypując cukrem. Odstawcie na 3 godziny.
Po tym czasie przemieszajcie lekko truskawki i przełóżcie je do słoików razem z sokiem.
Na samej górze w każdym słoiku nasypcie jeszcze niewielką warstwę cukru i dobrze zakręćcie słoiki.
Gotowe słoiki przechowujcie w lodówce. Truskawki w tej formie będą dobre nawet przez 1 rok.

Co jeszcze można zrobić z truskawek

Żeby zachować aromat truskawek na zimowe miesiące warto przygotować też inne przetwory. Polecamy dżem truskawkowy, syrop z truskawek, nalewkę truskawkową, czy kompot truskawkowy.