Wątróbka wieprzowa

Wątróbka wieprzowa: wartości odżywcze

Wątróbka wieprzowa to doskonałe źródło białka. W 100 g zawiera go aż 20%, podobnie jak pierś z kurczaka, od której jest znacznie tańsza. Przy tym ma również niewiele tłuszczu - zaledwie 4 g. Ponadto jest niskokaloryczna - w 100 g zawiera około 130 kalorii. Dzięki tym wartościom wątróbka idealnie sprawdzi się podczas odchudzania.

Wątroba wieprzowa to cenny składnik zdrowej diety. Jest bogata w witaminy z grupy B, które wspomagają produkcję czerwonych krwinek, wzmacniają odporność oraz wspierają funkcje mózgu. Ponadto zawiera witaminy A, D i K odpowiedzialne za działanie narządu wzroku oraz prawidłową gęstość kości.

Wątróbka jest zalecana przy niedokrwistości z uwagi na wysoką zawartość żelaza. Dostarcza również potasu, magnezu, fosforu i cynku. Warto spożywać ją także jako źródło tauryny - aminokwasu niezbędnego do prawidłowego rozwoju mózgu u dzieci.

Jak przyrządzić wątróbkę wieprzową?

Wątróbka wieprzowa zwykle jest nielubiana z powodu gorzkiego posmaku i twardej struktury. Tych wad można jednak uniknąć, jeśli przygotujemy ją według kilku prostych zasad.

Jak usmażyć wątróbkę wieprzową, żeby była miękka? Najpierw należy ją dokładnie oczyścić z błon oraz pęcherzyków krwi i opłukać pod bieżącą wodą. Najlepiej pokroić wątróbkę na mniejsze kawałki - dzięki temu łatwiej i szybciej ją obsmażymy. Aby pozbyć się gorzkiego smaku, na ok. godzinę zalejmy wątróbkę mlekiem. Po dokładnym osuszeniu możemy ją oprószyć mąką i przyprawami. Wątróbki nie solimy na surowo - dzięki temu po przygotowaniu zachowa miękkość.

Wątrobę smażymy na mocnym ogniu i dobrze rozgrzanym tłuszczu do momentu, gdy się zarumieni. Przewracamy ją na drugą stronę za pomocą drewnianej łopatki. Żeby uniknąć pryskania, nie nakłuwamy wątróbki w trakcie smażenia. Solimy ją i serwujemy tuż po zdjęciu z patelni.

Przepisy z wątróbką wieprzową

Wątróbka wieprzowa świetnie smakuje w klasycznej wersji, czyli obsmażona i podana z cebulą. Można ją jednak przygotować na inne sposoby, a także wykorzystać w różnych daniach mięsnych podawanych na co dzień, jak i od święta.

Wątróbka w sosie to przykład prostego dania, które zyskuje charakter za sprawą dodatków. Ten przepis na wątróbkę wieprzową wzbogacają jabłka oraz kostka mięsna.

Pasztet wieprzowy ze słoniną jest wykwintnym daniem kuchni polskiej, którym możemy uraczyć gości podczas świątecznego spotkania. Aromatyczne zioła i dodatki podkreślają jego wyjątkowy smak. Przygotowanie tej potrawy zajmie nam trochę czasu, lecz efekt końcowy jest wart zachodu.

Jak zrobić wątróbkę wieprzową w prostym wydaniu, lecz z ciekawym akcentem? Jeżeli szukamy takiego dania, nasze oczekiwania spełni winna wątróbka z cebulą, która za sprawą białego wina charakteryzuje się niezwykłym aromatem.

Miłośnikom klasycznej polskiej kuchni przypadnie do gustu wątróbka z jabłkami. W przepisie najlepiej użyć owoców odmiany szara reneta, które wyróżniają się kwaśnym smakiem i winnym zapachem.

Wątróbka wieprzowa: do czego pasuje?

Wątróbka wieprzowa z cebulką, czyli najbardziej tradycyjne połączenie, dobrze komponuje się też z kwaśnymi jabłkami. Możemy podać ją jako danie obiadowe z ziemniakami bądź w formie sycącej przekąski - w takim wydaniu najlepiej smakować będzie z chlebem.

Wątróbka wieprzowa w sosie świetnie pasuje do tłuczonych ziemniaków, które wzbogacimy odrobiną masła. Wątróbkę w takiej formie możemy zaserwować również z kaszą gryczaną lub jęczmienną.

Wątróbka wieprzowa duszona będzie świetnie smakować, jeśli przyrządzimy ją razem z warzywami - marchewką, cebulą, porem i papryką. Dodatkowo danie warto posypać ostrymi przyprawami, natką pietruszki lub kminkiem.

Wątróbka wieprzowa smażona pasuje do kiszonek. Podajemy ją zatem z kapustą bądź ogórkami. Równie dobrze sprawdzi się sałatka przygotowana z konserwowych warzyw.

Polecane przepisy