Brązowy cukier - właściwości i przepisy

104 przepisów

Brązowy cukier: czym się różni od białego i trzcinowego?

Każdy cukier należy traktować jako używkę, która może być szkodliwa, zwłaszcza w nadmiernych ilościach. Brązowy cukier nie stanowi tu wyjątku. Bez względu na rodzaj, wielu z nas towarzyszy każdego dnia - słodzimy nim napoje, dodajemy do wypieków, deserów i wielu potraw. Eksperci z dziedziny zdrowego żywienia zalecają znaczące ograniczenie cukru w diecie, mimo to wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez kubka słodzonej kawy lub po prostu - bez czegoś słodkiego. Często można spotkać się z opinią, że cukier brązowy jest "mniejszym grzeszkiem" niż biały. Czy tak jest w rzeczywistości?

Cukier biały pozyskiwany jest z buraka cukrowego i stanowi niemal czystą sacharozę. W wyniku procesu ratyfikacji, zostaje pozbawiony praktycznie wszystkich wartości odżywczych. Ta popularna przyprawa jest ekstrahowana z buraków przy użyciu ciepłej wody. W wyniku tego procesu, powstaje gęsta substancja, która podlega czyszczeniu za pomocą mleka wapiennego. Pozwala to na usunięcie części zanieczyszczeń, pozostałe są eliminowane za pomocą dwutlenku węgla. W ten sposób powstaje żółty sok, który podlega odparowaniu. W tym miejscu rozpoczyna się krystalizacja. Następnie, produkt zostaje umieszczony w specjalnych wirówkach, które oddzielają brunatny syrop - melasę. Na tym etapie, z cukru znikają wszystkie składniki odżywcze.

Cukier brązowy to tak naprawdę ten sam produkt, mimo że jego nieco wyższa cena zdaje się sugerować coś innego. Jedyna różnica polega na tym, że charakterystyczny kolor jest efektem barwienia karmelem. Trzeba jednak zaznaczyć, że na rynku występuje też cukier brązowy nierafinowany, który oprócz sacharozy zawiera też melasę i to ona w tym przypadku nadaje ziarnom brunatną barwę.

Cukier trzcinowy jest pozyskiwany z innego surowca, jak wskazuje na to sama nazwa - z trzciny cukrowej. Sam proces produkcji nie różni się zbytnio od tego, który jest stosowany w przypadku cukru buraczanego. Najczęściej, występuje jako cukier nierafinowany. W takim przypadku, zawiera ok. 80 proc. sacharozy i ok. 20 proc. melasy. Należy jednak uważnie czytać etykiety, bo taki cukier występuje też jako produkt rafinowany.

Czy cukier brązowy jest zdrowszy?

Brązowy cukier uchodzi za zdrowszy od białego, jednak jest to błędne przekonanie. W odmianie rafinowanej, zawiera ponad 99 proc. sacharozy, więc nie przedstawia żadnych właściwości odżywczych. W odmianie nierafinowanej, zawiera minerały, które normalnie są usuwane w procesie oczyszczania. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że te substancje zawarte są w niewielkiej ilości, a sam cukier nadal jest sacharozą w niemal czystej postaci. Określenie "zdrowszy" jest więc nie na miejscu, bo w wersji nierafinowanej, zapewnia pewną wartość odżywczą, ale niewielką.  

Gwoli ścisłości należy dodać, że także cukier trzcinowy nie jest wyraźnie zdrowszy od buraczanego, tym bardziej, że nie każdy cukier z trzciny jest nierafinowany. Drobne różnice można dostrzec jedynie w smaku, a w cukiernictwie - także w jakości wypieków, na co wpływa większa wilgotność cukru trzcinowego.

Brązowy cukier: właściwości

Brązowy cukier rafinowany zawiera w sobie składniki minera

lne. Mowa tu o takich mikroelementach, jak wapń, żelazo, potas i magnez. Warto jednak wyzbyć się złudzeń w tym temacie - jest ich tak mało, że nie wykazują praktycznie żadnego wpływu na organizm.  Między cukrem rafinowanym a nierafinowanym, niewielka jest też różnica w kwestii wartości energetycznej. 100 g tej przyprawy zawiera ok. 400 kcal, w wersji oczyszczonej. Cukier naturalnie brązowy ma ok. 9 kcal mniej, więc dla osób dbających o swoje ciało, nie ma to absolutnie żadnego znaczenia.

Brązowy cukier: do czego pasuje?

Cukier brązowy nadaje się do wszystkich wypieków - ciast, babeczek i ciasteczek - o ciemnym kolorze.  Świetnie sprawdzi się też jako zamiennik białego cukru w przetworach. Pasuje też do sosów, zup i innych potraw, których przepis uwzględnia użycie słodkiej przyprawy. Może być też dodawany do drinków, zwłaszcza tych egzotycznych, jako składnik lub w roli elementu dekorującego szklankę lub kieliszek. To właśnie cukier trzcinowy jest bazą jednego z najpopularniejszych drinków, czyli mojito

Jeżeli na co dzień używasz cukru, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby brązowym słodzić kawę lub herbatę - nie wpłynie to znacząco na smak napoju, ani in plus, ani in minus.

Polecane przepisy