REKLAMA

Przepisy z algami

1 kolekcji przepisów

8 przepisów

wakame Algi to rodzaj organizmów plechowych rosnących w wodach morskich. Główne zastosowanie alg w kuchni to otrzymywanie agaru – substancji żelującej wytwarzanej z czerwonych glonów. Stosuje się je jako roślinne zastąpienie żelatyny. Jadalne algi ważnym źródłem witamin. W szczególności z grupy B, A, C i niacyny oraz potasu, jodu, wapnia i żelaza. Z dodatku alg najczęściej korzystają kuchnie z obszaru Azji. Zobaczcie przepisy z wykorzystaniem alg.
Algi są świetnym dodatkiem do zup w azjatyckim stylu. Ramen z dodatkiem alg smakuje prawdziwą Japonią. Algi to także podstawa nori, które są płatami alg przeznaczonych do zawijania sushi. Sproszkowane algi są zdrowym dodatkiem do koktajli i wzmacniających smoothies.
Algi – zastosowanie
Poza zastosowaniem kulinarnym algi znajdują swoje miejsce w kosmetyce. Algi są dodawane do maseczek do twarzy, kremów nawilżających oraz koncentratów wygładzających skórę. Znanymi algami mającymi zastosowanie kulinarne i kosmetyczne są spirulina i chlorella. Spirulina to bogate w białko sinice. Zawartość protein sięga nawet do 70%. Poza tym obfituje w witaminy takie jak: A, D, E, K, C i z grupy B. Wiele osób jest zniechęconych charakterystycznym ostrym zapachem wydzielanym przez spirulinę. Chlorella to zielenice, które najczęściej spotykane są w wodach słodkich i słonych. Chlorella zawiera bogactwo witamin i minerałów, ale najbardziej ceniona jest przez właściwości oczyszczające.