Moskole, czyli placki po góralsku

Ocena:

4.15 (211)

  • 25 min.
  • dla 6 osób

Moskole to placki ziemniaczane pieczone na blasze, które uchodzą za tradycyjną potrawą kuchni podhalańskiej. Obecnie częściej zapieka się je na patelni, co zmniejsza czas przygotowania potrawy. Podstawowym składnikiem moskoli są ugotowane ziemniaki utłuczone na gładką masę. Placki po góralsku najczęściej serwuje się ze skwarkami, bryndzą, sosem grzybowym, gulaszem, masłem czosnkowym, a także z serkiem twarogowym i przyprawami. Moskole to świetny pomysł na obiad dla całej rodziny. Możemy je przygotować, jeśli chcemy zaskoczyć swoich gości nietuzinkową potrawą. Poniżej podajemy sprawdzony przepis na moskole – tradycyjne placki ziemniaczane po góralsku. 

Składniki:

  • ziemniaki  1 kg

  • mąka  500 g

  • jajka  2 szt.

  • kwaśne mleko  500 ml

  • sól  3 g

  • pieprz  3 g

  • olej rzepakowy  80 ml

Moskole, czyli placki po góralsku - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Ziemniaki na moskole obrać, opłukać, ugotować w osolonym wrzątku. Odcedzić. Utłuc na purée lub zemleć w maszynce. Ostudzić. Do ziemniaczanego purée wbić jajka, wsypać przesianą mąkę i wlać kwaśne mleko. Przyprawić solą i pieprzem. Dokładnie wymieszać. Ciasto wyłożyć na oprószoną mąką stolnicę i krótko wyrobić. Z ciasta uformować wałek o średnicy około 4 cm. Pokroić na; plastry o grubości 2 cm. Uformować owalne placki o grubości około 1 cm. Smażyć na rozgrzanym oleju z obu stron na rumiano. Moskole podawać na gorąco ze zmiksowaną bryndzą, masłem czosnkowym lub skwarkami z wędzonego boczku i cebulką.; smacznego - moskole gotowe!

Porady

  • Niegdyś moskole wypiekane były na blasze na tradycyjnej kuchni (pod którą podkładało się drzewo czy też węgiel), obecnie jednak można z powodzeniem przygotować je w piekarniku bądź też na patelni. 
  • Moskole przygotowuje się z ugotowanych ziemniaków (najlepsze będą ziemniaki typu B np. irysy). Z powodzeniem możemy wykorzystać ziemniaki, które pozostały nam z obiadu poprzedniego dnia. 
  • Ważnym składnikiem moskoli ziemniaczanych jest zsiadłe mleko, które nadaje plackom po góralsku ciekawego smaku, a także wilgotności. Opcjonalnie możemy zastąpić je kefirem bądź maślanką. 
  • Tradycyjne placki ziemniaczane po góralsku przygotowuje się z mąki pszennej, ale z powodzeniem możemy nieco zmodyfikować nasz przepis i wykorzystać mąkę bezglutenową, kukurydzianą, gryczaną czy nawet kokosową. 
     
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Z czym podawać moskole? 

Moskole, czyli placki ziemniaczane po góralsku, możemy podawać z różnymi dodatkami – są one na tyle uniwersalną przekąską, że świetnie smakują zarówno na słodko, jak i na słono – chociaż w tej drugiej wersji są one znacznie częściej spotykane. Moskole ziemniaczane świetnie smakują samodzielnie (bez żadnych dodatków), lekko oprószone cukrem czy też serwowane z twarogiem urobionym ze śmietaną i szczypiorkiem. Placki po góralsku możemy podawać również na obiad wraz z gulaszem, sosem grzybowym czy też ze skwarkami z boczku lub ze słoniny. Warto pamiętać, że moskole – w przeciwieństwie do zwykłych placków ziemniaczanych – są niskokaloryczne, dlatego warto serwować je z nieco bardziej sycącymi dodatkami. 

Moskole często nazywane są również plackami zakopiańskimi, ponieważ najczęściej można je spotkać właśnie na Podhalu (ich inna nazwa to placki podhalańskie), gdzie są jednym z popisowych dań regionalnych w tamtejszych restauracjach. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne