Crème brûlée w najlepszym przepisie. Ten francuski deser podawany na gorąco kusi kremową konsystencją i chrupiącą skorupką. Zobacz, jak przygotować idealny deser dla dzieci i dorosłych.
iStock
(średnia 4.55 z 164 głosów)
Laskę wanilii przecinamy wzdłuż i końcówką ostrego noża wyłuskujemy ziarenka.
Śmietankę z 75 g cukru i wanilią zagotowujemy w garnuszku z grubszym dnem.
Żółtka ubijamy przez niecałą minutę (nie ubijamy na piane, lekki rozmącamy ubijaczką).
Przestudzamy śmietanką i stopniowo, cienką strużką łączymy z żółtkami, dokładnie całość mieszając do połączenia składników. Włączamy piekarnik do rozgrzania do 100 stopni C - grzanie góra dół.
Masę na creme brulee przelewamy przez drobne sitko do kokilek (5 sztuk) lub do płytszych foremek na tartaletki (6-7 sztuk). Pieczemy przez ok. 50-60 minut, aż masa zetnie się.
Creme brulee wyjmujemy z piekarnika, przestudzamy. Na koniec posypujemy obficie cukrem (75 g = ok. 5 łyżek stołowych) i karmelizujemy kryształki za pomocą specjalnego palnika kuchennego. Serwujemy solo lub z owocami.
Porady
- Laskę wanilii - a dokładnie wyłuskane ziarenka - można zastąpić dobrej jakości pastą waniliową.
- Masę jajeczno-śmietanową polecamy przelać przez sitko, bo na nim mogą zostać ewentualne skorupki jajka oraz inne zawiesiny.
- Creme brulee można upiec także w kąpieli wodnej - kokilki układamy na głębokiej blasze, a na nią wlewamy nieco wody. Parująca woda sprawi, że konsystencja będzie jeszcze bardziej delikatna. Nie jest to jednak wymóg tego francuskiego przepisu.
- Najlepszy do przygotowania charakterystycznej skorupki będzie specjalny kuchenny palnik ręczny. Jeśli go nie mamy, możemy przez kilka minut podgrzać w kokilkach deser pod grzałką grilla, obserwując czy równo się karmelizuje.
- W przepisie na creme brulee wykorzystujemy 6 żółtek, a co zrobić z 6 białkami? Sprawdź poradnik: Jak wykorzystać białka jajek? Przepisy nie tylko na słodko
Crème brûlée (przypalona śmietanka) to francuski deser, który powstaje na bazie tłustej śmietanki, cukru i żółtek oraz dodatku wanilii. Cechą charakterystyczną deseru jest cienka, chrupiąca skórka. Deser podawany jest w małych naczyniach np. kokilkach lub innych ceramicznych naczyniach, które nadają się do zapiekania. Francuski deser z jajek podawany jest w towarzystwie kawy, czasami lodów i owoców. Deser przed podaniem powinien być schłodzony.
Miejsce i data pochodzenia deseru nie jest znana, pierwsze wzmianki pojawiły się w roku 1691 we francuskiej książce kucharskiej autorstwa François Massialot. Massialot był kucharzem książąt, którzy mieli wybredny gust smakowy. Co rusz żądali nowych potraw i smaków. Kiedyś jeden z książąt miał oskarżyć François o to, że jego deser jest zimny. Kucharz, chcąc zadowolić swojego pracodawcę, dostawił do deseru rozżarzone żelazko. Deser był posypany cukrem, więc dosyć szybko się przypiekł i powstała chrupiąca skórka. Od tego momentu tylko tak serwowano ten deser. Wygląda na to, że francuski deser z jajek, dziś znany jako crème brûlée, jest wynikiem frustracji kucharza, a nie przemyślanym działaniem. Tak czy inaczej, deser od wielu lat święci swoje trumfy i nic nie wskazuje na to, aby to się miało zmienić. We Francji deser zyskał taką popularność, że obchodzony jest Narodowy Dzień Crème Brûlée, który przypada na 21 lipca.
Komentarze