Crème brûlée

Crème brûlée w najlepszym przepisie. Ten francuski deser podawany na gorąco kusi kremową konsystencją i chrupiącą skorupką. Zobacz, jak przygotować idealny deser dla dzieci i dorosłych. 

dodany przez: mojegotowanie facebook 200x200

desery

Czas przygotowania:
1godz. 30min.
Dla ilu osób:
dla 5 osób
Poziom trudności: średni
Ocena:

(średnia 4.55 z 164 głosów)

Crème brûlée - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

 • Wyłuskane ziarenka wanilii 1.

  Laskę wanilii przecinamy wzdłuż i końcówką ostrego noża wyłuskujemy ziarenka.

 • Podgrzewanie śmietanki z wanilią 2.

  Śmietankę z 75 g cukru i wanilią zagotowujemy w garnuszku z grubszym dnem. 

 • Miksowanie żółtek 3.

  Żółtka ubijamy przez niecałą minutę (nie ubijamy na piane, lekki rozmącamy ubijaczką).

 • Śmietanka i jajka na creme brulee 4.

  Przestudzamy śmietanką i stopniowo, cienką strużką łączymy z żółtkami, dokładnie całość mieszając do połączenia składników. Włączamy piekarnik do rozgrzania do 100 stopni C - grzanie góra dół.

 • Creme brulee - masa jajeczna 5.

  Masę na creme brulee przelewamy przez drobne sitko do kokilek (5 sztuk) lub do płytszych foremek na tartaletki (6-7 sztuk). Pieczemy przez ok. 50-60 minut, aż masa zetnie się.

 • Przypalanie palnikiem creme brulee 6.

  Creme brulee wyjmujemy z piekarnika, przestudzamy. Na koniec posypujemy obficie cukrem (75 g = ok. 5 łyżek stołowych) i karmelizujemy kryształki za pomocą specjalnego palnika kuchennego. Serwujemy solo lub z owocami.

Porady

 • Laskę wanilii - a dokładnie wyłuskane ziarenka - można zastąpić dobrej jakości pastą waniliową.
 • Masę jajeczno-śmietanową polecamy przelać przez sitko, bo na nim mogą zostać ewentualne skorupki jajka oraz inne zawiesiny. 
 • Creme brulee można upiec także w kąpieli wodnej - kokilki układamy na głębokiej blasze, a na nią wlewamy nieco wody. Parująca woda sprawi, że konsystencja będzie jeszcze bardziej delikatna. Nie jest to jednak wymóg tego francuskiego przepisu.
 • Najlepszy do przygotowania charakterystycznej skorupki będzie specjalny kuchenny palnik ręczny. Jeśli go nie mamy, możemy przez kilka minut podgrzać w kokilkach deser pod grzałką grilla, obserwując czy równo się karmelizuje.
 • W przepisie na creme brulee wykorzystujemy 6 żółtek, a co zrobić z 6 białkami? Sprawdź poradnik: Jak wykorzystać białka jajek? Przepisy nie tylko na słodko

Notka redakcyjna

Crème brûlée co to jest?


Crème brûlée (przypalona śmietanka) to francuski deser, który powstaje na bazie tłustej śmietanki, cukru i żółtek oraz dodatku wanilii. Cechą charakterystyczną deseru jest cienka, chrupiąca skórka. Deser podawany jest w małych naczyniach np. kokilkach lub innych ceramicznych naczyniach, które nadają się do zapiekania. Francuski deser z jajek podawany jest w towarzystwie kawy, czasami lodów i owoców. Deser przed podaniem powinien być schłodzony.  


Crème brûlée historia 


Miejsce i data pochodzenia deseru nie jest znana, pierwsze wzmianki pojawiły się w roku 1691 we francuskiej książce kucharskiej autorstwa François Massialot. Massialot był kucharzem książąt, którzy mieli wybredny gust smakowy. Co rusz żądali nowych potraw i smaków. Kiedyś jeden z książąt miał oskarżyć François o to, że jego deser jest zimny. Kucharz, chcąc zadowolić swojego pracodawcę, dostawił do deseru rozżarzone żelazko. Deser był posypany cukrem, więc dosyć szybko się przypiekł i powstała chrupiąca skórka. Od tego momentu tylko tak serwowano ten deser. Wygląda na to, że francuski deser z jajek, dziś znany jako crème brûlée, jest wynikiem frustracji kucharza, a nie przemyślanym działaniem. Tak czy inaczej, deser od wielu lat święci swoje trumfy i nic nie wskazuje na to, aby to się miało zmienić. We Francji deser zyskał taką popularność, że obchodzony jest Narodowy Dzień Crème Brûlée, który przypada na 21 lipca.  

Dodaj do książki kucharskiej
Udostępnij Udostępnij

Komentarze

Podobne przepisy