Na początek najszybszy sposób na białka i odpowiedź na pytanie: czy białka można mrozić. Jeśli w danym momencie nie masz ochoty, czasu lub pomysłu, surowe białka możesz zamrozić. Włóż je do pojemniczka, przykryj folią aluminiową i niech czekają na lepszy czas. Pamiętaj o podpisaniu ile białek znajduje się w pojemniku, żeby ułatwić sobie wykorzystanie ich w przepisie. W zamrażarce mogą spędzić do trzech miesięcy, aby były gotowe do użycia wystarczy je rozmrozić i doprowadzić do temperatury pokojowej.

Białka na wytrawnie

Z białek jajka można ubić lżejszy domowy majonez, który będzie doskonałym dodatkiem do sosów czy kanapek. Aby go przygotować, ubij na niskich obrotach dwa białka z łyżeczką soku z cytryny, odrobiną musztardy i pieprzu a potem stopniowo dolewaj olej (około szklanki) aż zgęstnieje.

Białka na szybko

Ciekawym pomysłem jest omlet z białek, który świetnie sprawdzi się na szybkie śniadanie. Wystarczy bowiem ubić je ze szczyptą soli i łyżeczką mąki po czym usmażyć na łyżeczce masła. Podawaj z ulubionymi dodatkami na słodko lub słono, na przykład pokrojoną szynką i serem lub owocami, oprószony cukrem pudrem.

Z białek wyjdzie świetny lukier, idealny do ciast i pierniczków. Aby go przygotować, trzeba dobrze utrzeć ze sobą białka i cukier puder. Jeśli proces będzie za krótki, lukier nie będzie lśniący i może odpaść z ciasteczek. Resztki lukru można przechowywać w lodówce pod przykryciem, jednak nie za długo bo to nadal surowe białko.

Z ubitego białka możemy zrobić chmurki, stosowane jako dodatek do zup lub chłodników owocowych. Wystarczy ubite białka kłaść łyżką na posolony wrzątek aż się nie zetną.

Białka na słodko

O królowej bezie nikomu przypominać nie trzeba, więc co jeśli nie mamy ochoty akurat na nią? Dobrym sposobem na wykorzystanie białek jaj jest przygotowanie małych bezików- jeśli nie same, możemy zjeść je z bitą śmietaną lub słodkim kremem albo pokruszyć i wykorzystać do ozdoby innych wypieków. Białka jajek są idealne na bezy w różnych wersjach.

Kluczem do odpowiedniego przygotowania bezików jest sposób ubicia białek jajek i temperatura pieczenia. W białkach jajek nie może być ani odrobiny żółtek ponieważ białka się wtedy nie ubiją. Dobrze jest oddzielić białko od żółtka do dwóch czystych, suchych szklanek i dopiero później oddzielone białka umieścić w misce do ubijania. Miska również jest ważna, ponieważ musi być idealnie czysta i sucha, inaczej również możemy mieć problem z ubiciem białek. Najlepsza jest metalowa lub szklana, w plastikowej białka też się ubiją ale należy zadbać, żeby była dobrze umyta i wysuszona ściereczką.

Najlepszą temperaturę do pieczenia bez musimy wyczuć sami, ale przyjmuje się, że najlepsza jest temperatura pomiędzy 80-140 stopni Celsjusza a czas pieczenia to około 1 do 2 godzin. Aby uzyskać kruche beziki, które można pokruszyć w rękach, pieczmy je w niższej temperaturze ale dłużej, dla efektu ciągnących się bez- w wyższej temperaturze i przez dłuższy czas.

Z białek jajek mogą powstać kokosanki, bardzo proste ciasteczka złożone tylko z białek, cukru, wiórków kokosowych i masła. Na białkach może powstać też proste ciasto, do którego można dodać ulubione owoce i podać do popołudniowej kawy. Jeszcze jedną propozycją na podwieczorek mogą być włoskie ciasteczka ricciarelli z białek i zmielonych migdałów

Białka nie chcą się ubić?

Dodaj do nich trochę czynnika zakwaszającego - kwasku cytrynowego, soku z cytryny lub octu winnego. Dzięki temu piana nie opadnie. Ewentualnie wykorzystaj trochę mąki ziemniaczanej, która usztywni białka. Upewnij się też, że wszystkie naczynia, które wykorzystujesz do ubicia piany z białek jaj są czyste, suche i nie są tłuste. Te czynniki powodują, że piana się nie ubije. Jeśli w przepisie znajduje się kisiel lub drobny cukier, który należy dodać do piany z białek, dodaj je dopiero na końcu, kiedy białka jaj będą już ubite.

Jakie jajka wybrać?

Kluczem do dobrych białek jajek jest dobre jajko. Wybierając je, patrzmy na pieczątki jakimi opatrzone są jajka- zawierają one takie informacje jak zawierającymi następujące informacje: sposób chowu, kraj pochodzenia, kod województwa, kod powiatu, kod zakresu działalności oraz numer konkretnej fermy. Najlepsze jajka to te, na których znajdziemy numer 0. To znaczy, że kury pochodzą z chowu ekologicznego. Karmione są ekologiczną paszą i mają zapewnioną przestrzeń odpowiednią do prawidłowego rozwoju.

Czy należy myć jajka?

Jajka należy myć, ale dopiero przed ich wykorzystaniem, ponieważ mycie ich powoduje, że zanika otoczka mucynowa, która chroni pory skorupy przed wnikaniem do wnętrza jajka drobnoustrojów. Co za tym idzie, umyte jajko szybko się psuje. Mycie jajek usuwa drobnoustroje, które znajdują się na skorupce i na ludzkich dłoniach. Przez nie możemy narazić się na takie nieprzyjemności jak zakażenie Salmonellą.