Mrożenie to najlepszy sposób przechowywania zapasów świeżych owoców i warzyw. Niska temperatura w żaden sposób nie pozbawia produktów ich walorów smakowych czy zdrowotnych. Zamrożone owoce i mrożone warzywa zachowują wszystkie właściwości odżywcze i witaminy. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko odwiedzić pobliski warzywniak i mrozić!

Wdrożenie w mrożenie, czyli od czego zacząć?

Prawie wszystkie warzywa i owoce nadają się do zamrożenia. Właściwie jedyną grupą, która źle znosi mrożenie, są te zawierające dużo wody, takie jak ogórek, pomidor, sałata, ziemniak, arbuz, melon, kiwi oraz wszystkie cytrusy. Wszystkie pozostałe rodzaje możemy z powodzeniem zamrozić, jednak zanim to zrobimy, należy pamiętać o kilku zasadach. Przygotowując owoce i warzywa do zamrożenia, zwróćmy uwagę na to aby były dojrzałe, ale nie przejrzałe. Wybierajmy te o lśniącej skórce, bez przebarwień czy obić. Kiedy mamy już zapasy dorodnych nowalijek, możemy zabrać się za przygotowania do mrożenia. Po pierwsze, musimy je dokładnie oczyścić. Należy je wymyć pod bieżącą wodą, dokładnie, ale delikatnie, tak aby ich nie rozgnieść. Następnie powinniśmy je delikatnie osuszyć, najlepiej rozkładając je na arkuszach ręcznika papierowego. Wyjątkiem są maliny i poziomki, które mrozimy bez mycia i suszenia. Owoce pestkowe, takie jak wiśnie, śliwki czy morele, drylujemy przed zamrożeniem. Niektóre warzywa i owoce przez mrożeniem wymagają uprzedniego blanszowania. Do tej grupy należą między innymi groszek cukrowy, fasolka szparagowa, szparagi, kalafior, brokuły, bób oraz wszystkie gatunki grzybów. Zanurzamy je we wrzątku dosłownie na minutę, a następnie wyjmujemy i zostawiamy do ostygnięcia. Dopiero kiedy będą całkowicie wystudzone, możemy wrzucać je do zamrażarki.

Jak pakować, żeby nie zmarnować?

Kolejnym krokiem jest rozłożenie owoców i warzyw do pojemników lub woreczków strunowych. Możemy pakować je w całości bądź pokrojone na mniejsze kawałki, zależnie od własnych preferencji. Przydatną wskazówką jest mrożenie mniejszych porcji, które możemy wykorzystać na jeden raz. Możemy przygotować także gotowe miksy konkretnych warzyw lub owoców, które posłużą do jednego dania. Taką przydatną mieszanką są na przykład marchew, seler i pietruszka, pokrojone w małe cząstki. Taka mała porcja włoszczyzny jest niezastąpiona podczas przygotowywania szybkiej zupy. Innym dobrym pomysłem jest zamrożenie w pojedynczych woreczkach małych porcji ulubionych kombinacji owoców. Taka mieszanka będzie szybką bazą do porcji koktajlu lub smoothie. Dobrym pomysłem jest także mrożenie etapowe, dzięki któremu zapobiegamy sklejeniu się produktów w jedną bryłę. Najpierw układamy owoce lub warzywa luźno rozłożone na płaskiej tacce, lub podstawce. Po kilku godzinach takiego mrożenia możemy wyjąć tackę i przesypać już twarde produkty do pojemników czy woreczków. W ten sposób zajmą mniej miejsca, a nie będą zwarte.

Dobry układ, czyli organizacja lodówki i zamrażarki

Organizację warto zacząć już od zewnątrz, ustawiając lodówkę, tak aby zajmowała możliwie mało miejsca w kuchni,a przy tym nie blokowała dostępu do innych sprzętów. Marka Bosch wyszła naprzeciw wszystkim tym oczekiwaniom, projektując lodówki z linii PerfectFit. Model ten można usytuować w dowolnym miejscu, nawet w sąsiedztwie bocznych ścianek kuchennych szafek, ponieważ nie pojawia się żaden kondensat. Bez obaw możemy ustawić swoją perfekcyjnie dopasowaną chłodziarkę nie robiąc odstępów w ciągu mebli. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy aż do 69 litrów więcej pojemności. Możemy również ustawić 2 chłodziarki NoFrost z dolną zamrażarką jako kombinację side by side, zyskując w ten sposób nawet do 1000 l objętości netto na przechowywanie żywności.

Kiedy mamy już mnóstwo wolnego miejsca na mrożone pyszności, możemy zająć się ich układaniem. Na półkach układajmy wszelkie pojemniki i pudełka, natomiast szuflady niech posłużą nam na mrożonki w woreczkach strunowych i torebkach. Przy napełnianiu zamrażarki lub lodówki, pamiętajmy, aby produkty o dłuższym terminie przydatności do spożycia układać z tyłu, a te, które wymagają szybszego zjedzenia, z przodu. Taka organizacja przestrzeni pozwoli zachować porządek, a także zapobiec psuciu się produktów schowanych głęboko za innymi. 

Strategia mrożenia, czyli przewodnik po wnętrzu lodówki i zamrażarki

Nowoczesna technologia, wykorzystywana w chłodziarko-zamrażarkach pozwala wydłużyć świeżość produktów. Obecnie już wiele zamrażarek posiada inteligentne systemy chłodzenia, przedłużające świeżość naszych zapasów. Ważne, aby lodówka czy zamrażarka nie tylko pomieściła wszystkie zapasy, ale także maksymalnie przedłużyła ich świeżość. Marka Bosch, w swoich lodówkach i zamrażarkach szczególną uwagę przykłada do funkcjonalności i przestrzenności. Producent wyposażył lodówkę w specjalnie wyprofilowaną szufladę, dedykowaną na warzywa i owoce. Chłodziarko-zamrażarka marki Bosch wyposażona jest w dwie odseparowane hermetycznym uszczelnieniem szuflady, dzięki którym żywność zachowuje świeżość nawet do dwóch razy dłużej. Jeśli zależy nam na miejscowej regulacji chłodzenia, w specjalnej strefie VitaFresh plus, możemy obniżyć temperaturę w stosunku do ustawionej dla całej komory. Dodatkowo lodówka posiada regulację wilgotności, dzięki której możemy zachować pełną kontrolę nad świeżością warzyw i owoców. Inteligentna chłodziarko-zamrażarka Bosch VitaFresh została wyposażona w tryb „ekstra cool”, czyli nawiew chłodnego powietrza do szuflady z możliwością obniżenia temperatury aż do 0°C. Z kolei technologia EasyAccess Tray zapewnia wygodny dostęp do komór VitaFresh. Dzięki temu, po wyjęciu pojemników, można wykorzystać całą ich powierzchnię.

Jak długo można przechowywać owoce i warzywa?

W przypadku większości warzyw i owoców optymalnym czasem przechowywania mrożonek jest rok. Jednak, jak to zwykle bywa, i od tej reguły są wyjątki. Marchew nie znosi dobrze zbyt długiego mrożenia, dlatego najlepiej będzie spożyć ją w ciągu maksymalnie 9 miesięcy. Jeszcze bardziej delikatna jest papryka, którą możemy przechowywać zamrożoną jedynie do 7 miesięcy. Aby nie mieć żadnych wątpliwości co do świeżości produktów, warto je opisywać. Na każdym pudełku bądź woreczku, notujemy datę włożenia produktu do zamrażarki.

Sprytne mrożenie - triki

Zioła możemy oczywiście poszatkować i zamrozić w pojemnikach, ale innym świetnym sposobem na mrożenie ziół są ziołowe kostki lodowe. Przygotujemy je błyskawicznie, blendując świeże zioła na gładkie puree, a następnie przelewając do foremek na kostki lodu. W ten sposób oszczędzamy miejsce w szufladzie zamrażarki, a dodatkowo zawsze mamy na wyciągnięcie ręki pojedyncze, malutkie porcje ziół do każdej potrawy. Analogicznie możemy przygotować także domowe kostki rosołowe. Wystarczy przelać wystudzony bulion do foremek na lód.

Jak widać, sposobów na zachowanie smaków skarbów z wakacyjnych straganów i ogródków jest wiele. Warto postawić na sprawdzone wyposażenie AGD, aby służyło nam przez lata i każdego dnia pomagało w praktycznym gotowaniu.