Masło orzechowe to przysmak, który kojarzy się przede wszystkim z dodatkiem do kanapek. Nie można jednak zapomnieć, że kuchenne zastosowanie pysznej pasty z orzeszków ziemnych nie ogranicza się wyłącznie do smarowania pieczywa. Wiele przepisów uwzględnia ją jako składnik bardziej złożonych deserów i dań, przygotowywanych na słodko lub w wersji wytrawnej, a w każdym wydaniu smakuje po prostu wyśmienicie. Z czym jeść masło orzechowe? Poniżej znajdziesz sprawdzone porady. 

Masło orzechowe jest znane i cenione od bardzo dawna. Pastą powstałą w wyniku zmielenia orzeszków ziemnych zajadali się już Inkowie i Aztekowie. Nie ulega jednak wątpliwości, że współczesna historia pysznego kremu rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych, gdzie masło orzechowe wyniesiono do rangi narodowego przysmaku. Prawdą jest, że kuchnia amerykańska nie należy do najzdrowszych. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że wbrew wielu obiegowym opiniom, prawdziwe masło orzechowe (czyli pozbawione wszelkich zbędnych dodatków) nie ma nic wspólnego z tzw. „śmieciowym jedzeniem”. Przeciwnie, ten wyjątkowy przysmak obfituje w nienasycone (czyli zdrowe) tłuszcze, białko i cenne mikroelementy: witaminy z grupy B, witaminę E, niacynę i wiele innych. Chyba nie macie już wątpliwości w kwestii, czy warto włączyć ten przysmak do swojego jadłospisu?

Co pasuje do masła orzechowego?

Masło orzechowe i świeże pieczywo – to połączenie jest tak samo oczywiste, jak żółtko kurzego jajka w tatarze. Warto jednak podkreślić, że krem z orzeszków ziemnych nie musi być jedynym składnikiem porannej kanapki. Można wykorzystać go tak samo, jak prawdziwe masło – jako smaczny podkład pod składnik główny.

W kraju, w którym masła orzechowego je się najwięcej (zgadza się, mowa o Stanach Zjednoczonych), tradycją jest smarowanie tej pasty porcją dżemu. Rzeczywiście, w takim połączeniu, smakuje wyśmienicie, zwłaszcza jeżeli jego słodko-słony smak przełamiesz kwaśnymi nutami. W roli „przełamywacza” bardzo dobrze sprawdzi się dżem z czarnej porzeczki, aronii, kiwi i pigwy, ale możecie sięgnąć po taki, który lubicie najbardziej.

iStock

Pamiętajcie, że do masła orzechowego pasują nie tylko przetwory owocowe. Tak samo dobrze (a być może nawet lepiej) sprawdzą się świeże owoce. Ułożone na kromce świeżego chleba lub toście posmarowanym masłem orzechowym, wzbogacą jego smak i sprawią, że śniadaniowy przysmak będzie mniej „zapychający”.

Z jakimi owocami łączyć masło orzechowe?

Jakie owoce pasują do masła orzechowego? Niemal wszystkie i nie ma w tym nawet cienia przesady: słodkie i soczyste truskawki, przyjemnie kwaskowe kiwi, słodko-kwaśne jabłka, sycące banany, porzeczki (czarne i czerwone), gruszki, borówki amerykańskie, a nawet egzotyczne ananasy.

Nie można nie wspomnieć, że ten wyjątkowy przysmak świetnie komponuje się też z typowo leśnymi rarytasami. Posmarujcie tost lub bułkę masłem orzechowym i umieśćcie na nim maliny, jagody lub jeżyny, a finalny efekt wprawi was w osłupienie.

Nie musicie poprzestawać na jednym rodzaju owoców. Możecie dowolnie mieszać ulubione smaki, zgodnie z własnymi upodobaniami.

Do czego wykorzystać masło orzechowe?

O ile masło orzechowe sprawdza się przede wszystkim jako składnik kanapek i tostów, to warto pamiętać, że w tym miejscu nie kończy się jego kulinarne zastosowanie. Pyszny krem można wykorzystać także jako dodatek do słonych przekąsek. Smakuje wyśmienicie na krakersach, można też zanurzyć w nim słone paluszki. Takie połączenie wydaje wam się dziwne? To tylko pozory. Obecna w przekąskach sól znacząco uwydatnia smak masła i sprawia, że smakuje obłędnie.

Masło orzechowe do przepisów na słodko

Masło orzechowe jako składnik dań i deserów? Oczywiście, że tak! Nasze propozycje: pyszne gofry z masłem orzechowym i wyśmienite naleśniki z masłem orzechowym. Te potrawy przygotujecie łatwo i szybko, a obie nie tylko rozpieszczają podniebienie wybornym smakiem, ale także sycą. Macie ochotę na coś mniej kalorycznego, a równie smacznego? Wypróbujcie kaszę jaglaną z masłem orzechowym. Koniecznie dodajcie do niej ulubione owoce.

Krem z orzeszków ziemnych tak samo dobrze sprawdza się w roli dodatków do domowych deserów. Ciasteczka z masłem orzechowym z całą pewnością szybko znikną z talerza, podobnie zresztą jak pączki nadziewane tą pyszną pastą. Wybornie smakuje też sernik z masłem orzechowym.

Masło orzechowe do przepisów na słono

Pomysły na masło orzechowe to nie tylko słodkie pyszności, ale i wytrawne potrawy. Krem z orzeszków ziemnych może wzbogacić smak wielu zup. Ciekawą propozycją jest zupa z batatów z dodatkiem masła orzechowego. 

Z masła orzechowego przygotujecie też wyśmienite sosy. Nasza propozycja: spaghetti z cukinii z sosem orzechowym. Wyśmienity sos z masła orzechowego, w wersji słonej lub pikantnej, może też wzbogacić smak dań mięsnych i ryb. 

Z czym jeść masło orzechowe na diecie?

Masło orzechowe zyskało opinię wyjątkowo kalorycznego i tłustego. Nie można przeczyć faktom, bo w 100 g tego produktu znajduje się aż 595 kcal. Całkiem sporo. Mimo to, profesjonalni dietetycy często ujmują ten przysmak w planach żywieniowych, które przygotowują dla swoich pacjentów. Co ciekawe, nie dotyczy to wyłącznie diet tworzonych z myślą o sportowcach, weganach czy wegetarianach, ale także jadłospisów dla osób chcących pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jak to możliwe? Odpowiedź jest prosta.

Masło orzechowe to nie tylko kalorie, ale też wartościowe tłuszcze, białko i cenne mikroelementy. Jako produkt spożywczy, przedstawia więc dużą wartość. W każdej profesjonalnie przygotowanej diecie nie jest istotna wartość energetyczna pojedynczego składnika, a ogólny dzienny bilans energetyczny. Jeżeli wszystkie posiłki w danym dniu są prawidłowo zbilansowane, masło  orzechowe mogą jeść nawet osoby na diecie redukcyjnej.

Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji, pozostałe składniki powinny być lekkie i muszą charakteryzować się dość niską kalorycznością. Na diecie, masło orzechowe warto łączyć z waflami ryżowymi, chrupkim pieczywem lub pieczywem wieloziarnistym. Sprawdzi się też jako składnik owsianki lub w połączeniu z dietetycznymi plackami typu pancakes.