Blok czekoladowy o smaku michałków będzie ciekawą alternatywą dla słodzonych cukrem i dość tłustych cukierków. Oryginalne michałki (zwane też michaszkami) zawierają dość spore kawałki orzeszków ziemnych - w bloku również je znajdziecie. Od oryginalnych cukierków nasz blok różni się jednak tłuszczem. W cukierkach znajdziecie tłuszcz kakaowy i masło shea. W naszej wersji zastępuje je coś, co znajdziecie w każdym sklepie, w niewygórowanej cenie. Zanim zrobicie prosty, michałkowy blok czekoladowy, cofnijcie się z nami na chwilę do przeszłości. 

Michałki - czekoladowo-orzechowy smak dzieciństwa

Michałki pochodzą oryginalnie z Siemianowic Śląskich. Polacy je znają i  uwielbiają. To klasyczne cukierki, które znajdują się w wielu polskich szafkach ze słodyczami obok kasztanków, Mieszanki Krakowskiej, raczków, irysów i innych tradycyjnych słodkości. Jeśli macie ochotę przypomnieć sobie ten smak, przygotujcie na deser czekoladowo-orzechowy blok. Większość pracy wykona lodówka. 

Jak zrobić orzechowy blok czekoladowy?

W naszym przepisie łączymy dobrze znany, typowy dla michałków, mocno wyczuwalny smak orzeszków ziemnych z prostym blokiem czekoladowym. Blok jest podwójnie orzechowy dzięki sporemu dodatkowi masła orzechowego.

Zwróćcie uwagę, by miało jak najprostszy skład. Nie powinno ono zawierać soli, cukru, oleju palmowego i innych dodatków, a jedynie zmielone orzeszki ziemne i ewentualnie ich kawałeczki - urozmaicą konsystencję deseru. Poznajcie przepis na „michałki” domowej roboty, w bloku czekoladowym z orzeszkami ziemnymi - zdecydowanie smaczniejszym i odżywczym, niż PRL-owski. Do jego przygotowania potrzebujecie tylko 3 składników i chwili wolnego czasu.

Przepis na domowe michałki w bloku

Składniki: 

  • 150 g masła orzechowego (może być z kawałkami orzeszków lub gładkie)
  • 100 g gorzkiej czekolady bez cukru
  • 50 g orzeszków ziemnych

Przygotowanie: 

Rozpuśćcie czekoladę i wymieszajcie z masłem orzechowym i orzeszkami. Przełóżcie masę do foremki i włóżcie do lodówki - co najmniej na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. W tym czasie masa zastygnie. Następnego dnia pokrójcie na prostopadłościany i podawajcie do kawy. 

Źródło przepisu: Instagram (@ketobulka).