Hummus jest nie tylko smaczny i pożywny, ale także zdrowy. Ten wyjątkowy przysmak coraz śmielej rozgaszcza się na naszych stołach. To cieszy, bo stale rosnąca popularność tej pasty jednoznacznie wskazuje, że Polacy coraz większą uwagę przywiązują do tego, co trafia na ich talerze. Należy jednak podkreślić, że polska moda na hummus wciąż jeszcze raczkuje. W tej sytuacji nie jest specjalnie zaskakujące, że wiele osób nie wie, jak podawać ten specjał. Jak wykorzystać w kuchni pyszny hummus? Z czym jeść ten przysmak? Poniżej zamieszczamy sprawdzone porady i propozycje.

Wiele osób traktuje hummus jako pastę do smarowania kanapek. Trzeba przyznać, że w tej roli sprawdza się wyśmienicie. Hummus smakuje z każdym rodzajem pieczywa: pszennym i pełnoziarnistym, świeżym, chrupkim i opiekanym, z chlebem, bułką i bagietką. Kanapki z hummusem smakują wyśmienicie nawet bez żadnych dodatków, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pyszną pastę użyć w roli zamiennika masła lub margaryny i stworzyć znacznie bardziej sycącą przekąskę, np. z sałatą, serem i jajkiem. Warto jednak wiedzieć, że hummus to coś więcej niż tylko pasta do pieczywa. 

Czym jest hummus?

Hummus to orientalny przysmak, który ma rodowód w kuchni bliskowschodniej, gdzie jest znany i ceniony już od tysięcy lat. Jego nazwa pochodzi z języka arabskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza ciecierzycę. 

Czym właściwie jest hummus? Wiele na ten temat mówi sama nazwa, pod którą kryje się pasta z ciecierzycy z dodatkiem oliwy z oliwek, czosnku i tahini, czyli pasty sezamowej. Ma gęstą konsystencję i gładką strukturę.

Nie sposób zliczyć wszystkie rodzaje hummusu. Pyszna pasta bywa przygotowywana nie tylko z ciecierzycy, ale także z innych roślin strączkowych, np. z bobu. Występuje też z wieloma dodatkami, które mają wzbogacić jej smak. W sprzedaży jest też jej bardziej dietetyczny wariant, w którego składzie nie ma pasty sezamowej. 

Eksperci w dziedzinie zdrowego żywienia nie mają wątpliwości, że hummus jest niezwykle zdrowym produktem. Charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika pokarmowego, przez co wspomaga procesy metaboliczne, ułatwia wypróżnianie i zapewnia uczucie sytości. Zawiera białko i węglowodany złożone, jest więc pożywny i nie doprowadza do podniesienia poziomu cukru. Stanowi wartościowe źródło zdrowych tłuszczów i cennych mikroelementów: witamin z grupy B, witaminy K, wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu, cynku i wielu innych.

Wszystko to sprawia, że pasta z ciecierzycy powinna pojawić się nie tylko wegan i wegetarian. Włączenie hummusu do diety jest o tyle łatwe, że obecnie ten przysmak można znaleźć w niemal każdym sklepie. Można też przygotować go samodzielnie.

Jak smakuje hummus? Naprawdę trudno to opisać. W paście dominuje smak cieciorki, więc można znaleźć w niej nuty typowe dla roślin strączkowych. Wyraźnie przebija się przez nie smak sezamu. Można powiedzieć, że hummus jest wytrawno-słodki.

Co można dodać do humusu?

Domowy hummus zgodny z oryginalnym przepisem smakuje wyśmienicie, ale nie ma żadnych przeciwwskazań przed wprowadzeniem pewnych zmian do receptury. Pasta z ciecierzycy smakuje wyśmienicie z dodatkiem suszonych pomidorów, czerwonej fasoli lub oliwek. Do hummusu doskonale pasuje też papryka, nie tylko czerwona, żółta i zielona. Wyśmienicie sprawdzą się też pikantne odmiany. Odrobina chili lub jalapeno sprawi, że ten specjał zyska ostrą, wyrazistą nutę. 

Jakie warzywa jeść z humusem?

Bez względu na to, jak hummus zostanie przygotowany, możliwości jego wykorzystania w kuchni nie kończą się na posmarowaniu pieczywa. Pasta z ciecierzycy doskonale komponuje się z warzywami, więc można śmiało użyć ją jako dip do zdrowej przekąski. Wystarczy tylko pokroić ulubione warzywa w słupki. 

Które sprawdzą się najlepiej? To w dużej mierze kwestia indywidualnych preferencji, bo hummus pasuje zarówno do słodkich, jak i do nieco ostrzejszych warzyw. Marchewka, zielony ogórek, papryka, seler naciowy, kalarepa, rzodkiew, pietruszka – oto kilka niezawodnych propozycji.

Warto podkreślić, że hummus bardzo dobrze komponuje się nie tylko z surowymi, ale także z gotowanymi warzywami, np. z kalafiorem lub brokułami.  

Jak podać hummus na imprezie?

Pyszny hummus coraz częściej podawany jest na imprezach i spotkaniach towarzyskich. Jako dip do warzywnych słupków, sprawdzi się w roli przystawki lub przekąski, ale można też podać je w bardziej oryginalnej formie. Ciekawą propozycją są wrapy z hummusem. Z warzywami są pyszną wegetariańską przekąską. Miłośnikom rybnych i mięsnych smaków na pewno przypadną do gustu wrapy z hummusem, awokado i wędzonym łososiem lub grillowanym kurczakiem.

Jeżeli menu na imprezie ma być utrzymane w bliskowschodnim klimacie, warto przygotować kilka rodzajów hummusu i podać go z falafelem. Jak ulał będzie pasował także chlebek pita

Inne imprezowe klasyki w hummusowym wydaniu to faszerowane jajka i faszerowane papryczki.

Jak jeść hummus?

Hummus to nie tylko imprezowy rarytas, ale także codzienny specjał. Pasta z ciecierzycy może skutecznie wzbogacić smak wielu potraw, którymi zajadamy się na co dzień. 

Hummus świetnie nadaje się do smarowania placków ziemniaczanych. Taki dodatek sprawia, że dobrze znana potrawa zyskuje całkowicie nowe oblicze.

Pyszną pastą można też posmarować naleśniki w wersji wytrawnej. Nadzienie? Właściwie dowolne. Szpinak i ser feta, grillowane warzywa, grillowany kurczak – możliwości jest naprawdę dużo.

Hummus bardzo dobrze pasuje do ryb. Nie ma znaczenia, czy na stół ma trafić ryba pieczona, smażona czy gotowana na parze. Aromatyczna pasta w każdym przypadku podkręci jej smak.

W sezonie letnim, warto przygotować pyszną pastę jako dodatek do dań z grilla. Hummus doskonale pasuje do wieprzowiny, wołowiny, drobiu i wspomnianych wcześniej ryb. Można użyć go w zastępstwie sałatki lub posmarować nim mięso. W obu wariantach sprawdzi się bardzo dobrze.

Jak jeść hummus w wersji na zimno? Wcześniej wymieniliśmy kilka ciekawych propozycji. Nie wspomnieliśmy jednak, że pasta z cieciorki dobrze sprawdzi się też w roli dodatku do sałatek, zwłaszcza tych, w których składzie pojawiają się wędliny lub drób.