Ciecierzyca to bardzo wszechstronne warzywo, które można użyć zarówno do przygotowania hummusu, jak i pysznego dodatku do obiadu. Zblendowana na gładko z suszonymi pomidorami czy dodatkiem kuminu to prawdziwa bomba smaku. Możecie korzystać z tej z puszki, ale nie odda prawdziwego smaku i kremowej konsystencji. Problem zaczyna się, gdy zaczynacie gotować ją własnoręcznie. Niestety czasem trwa to zbyt długo, dlatego większość z nas idzie na skróty. Sprawdźcie, jak ugotować ją znacznie szybciej, aby nie tracić na smaku i wartościach odżywczych.

Co zrobić, aby ciecierzyca ugotowała się znacznie szybciej?

Gotowana ciecierzyca jest bogata w błonnik i białko, tak niezbędne do naszej diety. Jeżeli lubicie domową pastę do kanapek sprawdźcie ten sposób na szybkie jej ugotowanie. Znana restauratorka, Magda Gessler radzi, aby podczas gotowania dodać kilka ugotowanych ziemniaków, co znacznie przyspieszy ten proces. Mogą być zarówno te w mundurkach, jak i bez skórki.

Innym sposobem jest dłuższe namaczanie ciecierzycy w zimnej wodzie przez całą noc w lodówce. To pozwoli zmiękczyć strukturę i szybsze zagotowanie. Jeżeli nie macie czasu, wystarczy chociaż godzina w wodzie, aby zobaczyć efekt. Najlepiej solić ciecierzycę w trakcie gotowania, aby przeniknęła wgłąb. Dzięki temu nie będziecie musieli jej kilkukrotnie dosalać podczas mielenia do hummusu. Ugotowaliście za dużo na raz? Nic straconego! Wystarczy zamrozić partię w woreczkach strunowych. Po rozmrożeniu będzie idealna do sałatek czy past.

Do czego dodać ciecierzycę?

Roślina z rodziny bobowatych, bogata w witaminy i minerały jest idealnym składnikiem wielu potraw. Mogą się nimi zajadać nie tylko ci, którzy są na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej. Wszyscy je pokochają:

  • zupa z ciecierzycy - pożywna i smaczna z dodatkiem kuminu i warzyw,
  • pasta cieciorkowa z jabłkami - idealna na kanapkę, świetny zamiennik pasztetu do smarowania,
  • kotlety z ciecierzycy - chrupiące i soczyste kotlety z dodatkiem warzyw,
  • falafel - klasyczne danie z kuchni libańskiej idealnie połączone z hummusem,
  • sałatka libańska - lekko orientalna i pikantna z dodatkiem cebuli.