Tradycyjne mochi wykonywane było z namaczanego wcześniej ryżu. Dziś już nikt tego nie robi. Zamiast tego wykorzystuje się mączkę ryżową albo idzie na skróty – i kupuje gotowe w sklepie. Mochi trudno zaklasyfikować jednoznacznie do kategorii deseru. Jeśli są nadziewane czekoladą, dżemem, masą orzechową – jak najbardziej pasuje do nich to określenie. Jednak, gdy w ich środku znajdziemy wątróbkę lub pastę anko – z czerwonej fasoli, bardziej pasuje do nich określenie ryżowych klusek niż ciastek.

Jak zjeść mochi? Czy mochi je się na zimno?

Mochi można jeść: 

  • gotowane w zupie lub sosie, 
  • pieczone 
  • grillowane 
  • mrożone, jeśli występuje w formie lodów, 
  • smażone (prawdziwym zaskoczeniem jest to, że niektóre mochi, są łączone ze sobą w okrąg w formie donutów i smażone jak tradycyjne, amerykańskie pączki – czyli w głębokim tłuszczu),
  • na „surowo”, trzeba jednak schłodzić je przed konsumpcją, gdyż bezpośrednio po przygotowaniu są zbyt kleiste i lepią się do podniebienia. Od momentu przygotowania trzeba przez minimum 20 minut trzymać je w lodówce, by dało się je swobodnie gryźć.

Czy mochi jest zdrowe?

Mochi traktowane jest zwykle jako deser, przekąska, a te niekoniecznie pretendują do miana najzdrowszych posiłków w ciągu dnia. Ze względu na to, że ciasto wykonane jest z ryżu, trudno mówić tu o wartościach odżywczych. Można ten aspekt rozpatrywać jedynie pod kątem nadzienia. Jeśli będą nim orzechy lub wątróbka, albo chociaż gorzka czekolada, to można powiedzieć, że wnoszą ze sobą solidną dawkę magnezu, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych czy żelaza i białka. Jednak jeżeli znajdziemy w nim dżem – to mochi niekoniecznie znajdzie się w rankingu polecanych przez dietetyków przekąsek.

Mochi – przepisy

Wariacji na temat mochi jest mnóstwo. Niektóre mogą być trudne do wykonania w domu, jak wspomniane donuty, jednak część z nich jest zupełnie możliwa do realizacji. Do każdego przepisu trzeba na początku przygotować bazę w postaci ryżowego ciasta. Potem wystarczy dobrać właściwe nadzienie i zawinąć je podobnie jak knedle.

  • Prosty przepis na mochi wytrawne - w tej wersji pasuje na pewno do zupy miso. Dlatego po zrobieniu ryżowej bazy z ciasta, nadziewamy je pastą adzuko lub serem camembert. One najlepiej będą komponować się z grzybami mung i warzywami umieszczonymi w zupie. 
  • Słodkie mochi – przepisy te występują zdecydowanie częściej niż wytrawne. Wiele słodkich mochi  można spotkać w sklepach z egzotyczną żywnością. Znajdziemy tam je z nadzieniem: truskawkowym, jagodowym, mango i wielu jeszcze innych smakach. Podobne ciastka możemy zrobić sami w domu, nadziewając je: dżemem truskawkowym, jagodowym, ze śliwek, brzoskwiniowym, morelowym
  • Lody mochi – przepis najbardziej znany na mrożone japońskie sorbety to lody mochi o smaku mango lub truskawki. Możemy pójść na skróty i do ciasta ryżowego włożyć jedynie gałkę gotowych sorbetów czy śmietankowych lodów. Jednak możemy zrobić je też sami, miksując pulpę z mango razem ze śmietanką, cukrem i sokiem z cytryny. Musimy je potem zmrozić 4 godziny, włożyć do ciasta i ponownie położyć w zamrażarce. A potem można tylko jeść bez końca, sięgając po raz to nowe, owocowe lodowe kulki.