Staracie się zdrowo odżywiać, ale czasem nachodzi was ochota na coś do pochrupania? Zastąpcie tłuste chipsy czymś znacznie bardziej wartościowym i zróbcie proste dwuskładnikowe krakersy. To tylko kilka minut pracy i chwila w piekarniku, a efekt przerośnie wasze oczekiwania. Spróbujcie raz, a będziecie robić je regularnie.

Nie tylko kisiel - pyszny pomysł na siemię lniane

Wiele osób regularnie spożywa siemię lniane, ale zwykle robi się to w formie kisielu, którego konsystencja nie każdemu odpowiada. Znacznie smaczniejszym sposobem na wykorzystanie tych cennych ziarenek będą chrupiące krakersy, które świetnie zastąpią chipsy czy paluszki, a przy okazji przyniosą mnóstwo korzyści organizmowi. Idealnie sprawdzą się też do maczania w hummusie, guacamole czy innej ulubionej paście.

Co więcej, takie krakersy lniane są banalnie szybkie i proste w przygotowaniu, gdyż robi się je tylko z 2 składników - lnu i wody. Tylko tyle wystarczy, aby wyczarować pyszny przysmak do pochrupania przed telewizorem czy na imprezie. Zobaczcie, jak zrobić krakersy z siemienia lnianego krok po kroku.

Przepis na krakersy z siemienia lnianego

Aby zrobić krakersy z lnu potrzebne będą tylko 1 szklanka ziaren lnu i pół szklanki wody. Do takiej bazy dodajemy ulubione przyprawy i dodatki, takie jak sól, czosnek granulowany, suszone zioła lub sezam, mak, pestki dyni czy słonecznik

Najpierw rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni. W tym czasie mielimy w młynku nasionka lnu na drobną mączkę. Następnie łączymy lniany pył z wodą, solą i wszelkimi ulubionymi ziołami lub ziarnami. 

Gotową masę rozsmarowujemy dość cienko na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika na około 20 minut. Im cieńszy placek uformujecie, tym krótszy będzie czas pieczenia, dlatego warto kontrolować sytuację w piekarniku na bieżąco.

Chrupiący placek studzimy i następnie delikatnie kroimy lub łamiemy w rękach na małe krakersy. 

Do czego można wykorzystać siemię lniane? Inne pomysły

Krakersy to tylko początek długiej listy przepisów z wykorzystaniem siemienia lnianego. Jeśli szukacie innych ciekawych pomysłów na ten składnik, spróbujcie zrobić też:

  • chipsy z siemienia lnianego,
  • keto chleb lub bułki,
  • budyń lniany,
  • panierkę do kotletów z nasion lnu,
  • pastę kanapkową z ziaren,
  • kulki mocy bez pieczenia.