Pijecie siemię lniane z wodą, aby zadbać o swoje organizmy? Lepiej sprawdźcie, czy nie pomijacie 1 ważnej zasady, bo zamiast sobie pomóc, możecie tylko zaszkodzić. Choć to całkiem prosta zależność, wielu o niej zapomina, a to prowadzi do nieprzyjemnych skutków ubocznych. Sprawdźcie, o czym mowa.

O tym trzeba pamiętać spożywając siemię lniane

Wiele mówi się o tym, jak cenne są nasionka lnu i ile dobrego się w nich kryje, ale nieco mniej wiemy o możliwych skutkach ubocznych. Niektórzy zastanawiają się jednak, czy siemię lniane odwadnia organizm i okazuje się, że rzeczywiście może temu sprzyjać. Warto więc raz na zawsze zapamiętać, że przy włączeniu do jadłospisu siemienia lnianego należy zadbać o odpowiednie nawodnienie, gdyż ziarenka lnu szybko chłoną wodę. To bardzo ważne, gdyż w przeciwnym razie możemy nie tylko się odwodnić, ale również nabawić się zatorów jelitowych. 

Ile łyżek siemienia lnianego dziennie?

Kolejna ważna kwestia, o której nie wszyscy pamiętają, to odpowiednie dawkowanie nasionek lnu. Należy przyjmować określoną ilość tych drobinek w ciągu dnia, gdyż w nadmiarze, zamiast pomóc, mogą tylko zaszkodzić. Duże ilości lnu utrudniają bowiem wchłanianie się do organizmu witamin i innych składników odżywczych. Aby uniknąć takiej sytuacji, najlepiej więc spożywać maksymalnie 2-3 łyżki siemienia dziennie. Zaczynając swoją przygodę z tym składnikiem, warto jednak postawić na 1 łyżkę w ciągu doby, bo już taka ilość przyniesie mnóstwo korzyści, bez ryzyka nieprzyjemnych objawów. 

Siemię lniane - przeciwwskazania

Nawet przy zachowaniu ograniczonej ilości ziarenek siemienia i pamiętaniu o odpowiednim nawodnieniu w ciągu dnia, pewnym grupom może ono zaszkodzić. Kto nie może pić siemienia lnianego? Przede wszystkim są to osoby cierpiące na schorzenia jelit, silne zaparcia oraz choroby zapalne. Te ziarenka mogą też źle wpłynąć na osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, a także kobiety w ciąży i karmiące.