Każdy, kto choć raz robił domowy dżem, doskonale wie, że mimo wielogodzinnego gotowania, owoce nie zawsze gęstnieją tak, jakbyśmy tego chcieli. Czasem konfitura wychodzi za rzadka i wtedy zwykle ratujemy się specjalnymi fixami z torebki. Nie warto jednak sięgać po takie specyfiki, bo równie skutecznym, a znacznie zdrowszym zamiennikiem będą zwykłe nasionka lnu. Zobaczcie, co potrafią te wartościowe drobinki, a już zawsze będziecie sypać je do owocowych przetworów.

Jak zrobić gęsty dżem malinowy?

Większość z nas kojarzy, że siemię lniane ma właściwości zagęszczające i po zalaniu wodą zamienia się w zawiesisty kisiel, jednak mało kto dodaje je do przetworów, a zdecydowanie warto. Wystarczy tylko wsypać len do gorących owoców, a gęsta konfitura będzie gotowa w mgnieniu oka, bez wielogodzinnego stania przy garnkach i mieszania.

Co więcej, tak przygotowany dżem malinowy z siemieniem lnianym będzie znacznie bardziej wartościowy i sycący, a jednocześnie wspomagający pracę układu pokarmowego. Dodatkowo jest całkowicie wegański, gdyż nie zawiera grama żelatyny. 

Oczywiście ten sam patent możemy wykorzystać w przypadku innych dżemów, na przykład z truskawek czy jagód. Koniecznie spróbujcie, ale pamiętajcie o właściwych proporcjach.

Ile siemienia lnianego do dżemu?

Ważne są jednak proporcje, gdyż zarówno zbyt mało, jak i za dużo ziarenek lnu w dżemie może skończyć się klapą. Aby uzyskać przyjemnie gęstą konsystencję, ale nie zbitą galaretę, w zupełności wystarczy około 15-20 g siemienia na każde 100 g malin. Warto zaznaczyć, że jeśli nie odpowiada wam konsystencja lnu, możecie zblendować gorące owoce z ziarenkami na gładki mus. W takiej formie zadziałają tak samo, a będą niemal niewyczuwalne w strukturze gotowego dżemu.

Prosty przepis na dżem malinowy z siemieniem lnianym

Składniki:

  • 700 g dojrzałych malin
  • 120 g siemienia lnianego
  • 100 g cukru

Przygotowanie:

Maliny dokładnie myjemy, a następnie delikatnie osuszamy. Tak przygotowane owoce wrzucamy do garnka razem z cukrem i zagotowujemy. Gdy zaczną się rozpadać, wyłączamy ogień i dodajemy do gorącej masy siemię lniane i wszystko mieszamy lub dodatkowo blendujemy całość.

Gotowy dżem przelewamy do czystych słoiczków i studzimy, a następnie chowamy do lodówki na całą noc, a już kolejnego dnia rano będzie idealnie gęsty i gotowy do jedzenia.