Lubicie siemię lniane i staracie się regularnie dosypywać je do płatków owsianych, jogurtu czy przeróżnych wypieków? Następnym razem spróbujcie je drobno zmielić, a pojawi się jeszcze więcej pysznych możliwości ich wykorzystania. Zobaczcie, do czego przyda się taki cenny pyłek i dlaczego nieraz przewyższa on tradycyjny len w ziarenkach.

Siemię lniane inaczej

Macie w swoich szafkach ziarenka siemienia lnianego, ale używacie ich sporadycznie, bo nie wiecie co z nimi zrobić? Najlepiej wrzućcie je do blendera lub moździerza i utrzyjcie na drobny pył, a powstanie cenna mąka lniana, doskonała do wielu różnych przepisów. 

Co to jest mąka lniana? To nic innego jak drobno zmielone, nieprażone ziarna lnu. W takiej sproszkowanej formie są one jednak znacznie łatwiejsze do użycia i można je wykorzystać na znacznie więcej kreatywnych sposobów. Lnianej mączki możemy bowiem używać nie tylko na surowo, jako dodatek do koktajli czy posypkę do owsianki, ale i wykorzystywać do ciasta naleśnikowego czy na placki, a także zagęszczania sosów, budyniu i puddingów.

Mąka lniana - właściwości

Czy mąka z siemienia lnianego jest zdrowa? Z pewnością tak, a co więcej wielokrotnie przewyższa właściwościami odżywczymi zwykłą mąkę pszenną, a pozwala osiągnąć podobną konsystencję surowego ciasta i zbliżoną strukturę gotowych wypieków.

Wyższość tego pyłu polega na tym, że dostarcza cennego błonnika, białka i licznych witamin oraz minerałów, a do tego ma stosunkowo niską zawartość węglowodanów przy sporej ilości zdrowych tłuszczy. To sprawia, że można ją stosować nawet na diecie ketogenicznej, przygotowując niskowęglowodanowe zamienniki pieczywa czy ciast. Warto też wspomnieć, że mąka lniana jest też bezglutenowa, co czyni ją jeszcze bardziej wszechstronną i uniwersalną dla każdego.