Rosół bez mięsa to opcja dobra dla wszystkich. Nie jesz mięsa? A może po prostu nie masz go akurat w lodówce? Wystarczy, ze są przyprawy i włoszczyzna, a z łatwością przygotujemy prostą, szybką i wegetariańską wersję rosołu. To oczywiście zupełnie inny smak, ale sprawdzi się, gdy mamy ochotę na lekką, rozgrzewającą i krzepiącą zupę.

Rosół bez mięsa – przepis prosty

Jak zrobić rosół bez mięsa? To całkiem proste. Najpierw w szerokim garnku z grubym dnem rozgrzewamy tłuszcz. Może to być niewielka ilość oleju lub masła klarowanego. Warto także dorzucić kawałek zwykłego masła, bo dzięki niemu zupa będzie miała lepszy smak. Następnie należy przygotować warzywa. Używamy klasycznych warzyw rosołowych – marchewki, selera, pietruszki, pora.

Na rozgrzanym tłuszczu najpierw przez kilka minut smażymy przyprawy: kurkumę, ziele angielskie, liść laurowy. Ten prosty zabieg pozwoli wydobyć i wzmocnić aromat przypraw. My w naszym przepisie postanowiliśmy wzmocnić smak rosołu bez mięsa dodatkiem imbiru. Jeśli go nie lubicie, nie musicie go dodawać, ale jego smak dobrze komponuje się z innymi składnikami zupy. Opcjonalny jest również dodatek cebuli. Jeśli ją dodajemy do zupy, koniecznie opalmy to warzywo nad palnikiem, a w przypadku gdy dysponujemy tylko kuchenką indukcyjną, opieczmy cebulę w piekarniku.

Jak zrobić rosół bez mięsa, by był pyszny?

Następnie dorzucamy do garnka pokrojone warzywa. Marchewkę i pietruszkę możemy pokroić w plasterki lub słupki, seler w grubszą kostkę, por w piórka. Warzywa mieszamy z przyprawami, smażymy około pięciu minut.

Całość zalewamy wodą, ok. 1 litrem, jeśli mamy większy garnek, będziemy potrzebować więcej wody. Rosół bez mięsa solimy, a następnie gotujemy przez około godzinę na małym ogniu aż warzywa zmiękną. Serwujemy z makaronem nitki. Zupę możemy posypać posiekanym koperkiem lub natką pietruszki. Cały przepis możecie obejrzeć w poniższym wideo.

Jak ugotować rosół bez mięsa szybko i łatwo?

Rosół wegański bez mięsa ugotuje się dużo szybciej, jeśli skorzystamy z pomocy szybkowaru. Ten wyjątkowy garnek pozwoli nam przygotować tę zupę w ekspresowym tempie. W szybkowarze po zamknięciu wzrasta poziom ciśnienia, a tym samym temperatura. Dzięki temu rosół bez mięsa ugotujemy w pół godziny. Szybkowar sprawdzi się również do gotowania potraw jednogarnkowych, zup, gulaszy czy sosów.

Rosół bez mięsa może być też przygotowany z użyciem kostki rosołowej. Nie kupujcie jednak gotowców w sklepie – zwykle zawierają wiele konserwantów, barwników i polepszaczy smaku. Jeśli zdecydujecie się na kupną kostkę rosołową, koniecznie przeczytajcie skład. Kostki rosołowe możecie przygotować sami w domowych warunkach. Dobrą opcją jest też zrobienie esencjonalnego wywaru, zamrożenie go i później na jego bazie przygotowanie rosołu.