Letnia zupa rządzi się własnymi prawami. Zamiast ciężkich i gęstych zup na talerzach lądują lekkie chłodniki, ogórkowa, czy kalafiorowa. Ale jest jedna zupa, która różni się od wszystkich innych. A do jej przygotowania potrzebne są zupełnie inne składniki, niż klasyczne.

Dla wielu osób ta zupa to bardziej wykwintna zupa mleczna znana z czasów dzieciństwa. Letnia zupa nic, bo o niej mowa, szczególnie smakuje dzieciom. To prawdziwy rarytas dla maluchów. Konsystencją przypomina budyń, ale jest dużo lżejsza, a ubite białka wyglądają jak puchate chmurki. Zupę nic można urozmaicić świeżymi, sezonowymi owocami, sokiem z malin, albo powideł. Ta mleczna zupa nabierze jeszcze intensywniejszego smaku, gdy dodamy do niej szczyptę soli. Wtedy słodycz nabierze wyrazistości.

Zapewne wiele z nas pamięta ten smak z dzieciństwa, kiedy to babcia podawała przepyszną zupę nic o smaku mleka i wanilii, a na niej pływały chmurki z ubitej piany. Warto przypomnieć sobie ten przepis i zaserwować go dzieciom, albo wnukom. będą zachwycone.

Zupa nic może być podawana z ryżem, z grzankami ze słodkiej drożdżówki, albo makaronem. Najczęściej serwowana jest jednak z piankami z białek.

Zupa nic - przepis od babci

  •     1 litr mleka
  •     laska wanilii
  •     6 żółtek
  •     6 białek
  •     7 łyżek drobnego cukru
  •     biszkopty, polewy, cynamon, owoce do dekoracji

Mleko zagotujcie z kawałkiem wanilii. Białka ubijcie z 1 łyżką cukru na sztywna pianę. W momencie kiedy mleko jest już bardzo ciepłe, wyłóżcie łyżeczką białko i formujcie z nich nieregularne kulki. Można je obrócić by się ścięły z obu stron. Kiedy po 2-3 minutach się zetną wyłówcie i odłóżcie.
Żółtka utrzyjcie z cukrem, wlejcie powoli na gorące, ale nie gotujące się mleko, cały czas intensywnie mieszając, najlepiej trzepaczką. Gdy mleko zacznie gęstnieć zdejmijcie z ognia. Następnie wstawcie zupę do lodu, żeby ją ochłodzić. Chłodną zupę wylejcie do talerzy i ułóżcie pianki z białek.
Podawajcie z biszkoptami, posypanym cynamonem, albo polejcie ulubiona polewą. Można też dorzucić owoce sezonowe, jak maliny, czy truskawki.

„Zupa nic” została wpisana 22 grudnia 2020 na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kategorii „Gotowe dania i potrawy” w województwie zachodniopomorskim. W specyfikacji podano, że zupę podaje się przyozdobioną na wierzchu „obłoczkami” z ubitej białkowej piany. W załączonym rysie historycznym znajduje się jednak informacja, że dawniej tę potrawę przygotowywano też w ryżem – gdy stanowiła jedno z podstawowych sycących dań.

źródło: Wikipedia