Wszyscy wiemy jak cenny jest rosół, ale mało mówi się o jego "krewnym", który przynosi równie dużo korzyści. Zupa jajeczna powstaje prosto i szybko, a ma w sobie mnóstwo wartości, przez co naturalnie wzmacnia cały organizm. Poznajcie ten przysmak i zobaczcie, co potrafi, a od razu zechcecie go ugotować.

Zupa jajeczna - mocna konkurencja dla rosołu

Zupa jajeczna pochodzi z Chin i jest tam znana już od lat, nie tylko z książek kucharskich, ale i z medycyny naturalnej. Temu dani przypisuje się bowiem szereg cennych właściwości, między innymi wzmacnianie odporności i łagodzenie objawów przeziębienia. Oprócz tego zupa jajeczna działa napotnie, pomaga zbijać gorączkę i działa antybakteryjnie. Warto więc spożywać ją jako ciekawszy zamiennik dobrze nam znanego rosołu, szczególnie, że oprócz wartości odżywczych, wyróżnia ją też doskonały smak. Wszystko za sprawą aromatycznych dodatków i sycącej jajecznej "wkładki" w środku. Zobaczcie, jak się robi zupę z jajek.

Jak zrobić zupę jajeczną?

To banalnie proste. Jedyne, co musicie zrobić, to posiekać drobno czosnek, cebulę i świeży imbir, a następnie podsmażyć je na odrobinie oleju. Rumiane składniki zalewamy ulubionym bulionem, a potem przychodzi kolej na gwiazdę przepisu, czyli jajka. Najpierw należy rozmącić jajka w miseczce z odrobiną soli i pieprzu, a następnie wlać je cienkim strumieniem do gotującego się wywaru, ciągle mieszając. Natychmiast zaczną się ścinać, tworząc cienkie niteczki, które nie tylko ciekawie wyglądają w zupie, ale i są lżejsze niż makaron czy klasyczne kluski lane bądź kładzione. Zobaczcie dokładne proporcje składników i koniecznie spróbujcie tego mało znanego, a cennego przysmaku.

Przepis na zupę jajeczną

Składniki:

  • 1 l bulionu z kurczaka,
  • 2 cebule,
  • 2 ząbki czosnku,
  • kawałek świeżego imbiru,
  • 3 jajka,
  • 1 łyżka oleju,
  • szczypta kurkumy,
  • sól i pieprz do smaku,
  • szczypiorek lub natka pietruszki do podania.

Przygotowanie:

Cebulę, czosnek i kawałek imbiru obieramy, drobno siekamy i podsmażamy w garnku na odrobinie oleju. Gdy składniki lekko się zarumienią, dodajemy kurkumę i po chwili wlewamy bulion. Całość gotujemy przez kilka minut, a w międzyczasie wybijamy jajka do miseczki i roztrzepujemy je z solą i pieprzem. Tak przygotowaną jajeczną mieszanką wlewamy małym strumieniem do gorącej zupy, ciągle mieszając, aby ze ścinającego się jajka powstały drobne "niteczki". Gotowa zupa jajeczna najlepiej smakuje podana ze świeżą zieleniną, na przykład drobno posiekanym szczypiorkiem lub natką pietruszki.