Święta za nami, a sporo jedzenia nadal zalega w lodówce. Jedną z potraw, której przeważnie gotujemy za dużo jest żurek. Jeśli przyjeżdża do was rodzina, to zawsze można im dać słoik zupy do domu. Ale co zrobić z nadmiarem żurku, gdy już każdy się przejadł, a pół garnka dalej stoi w lodówce?

Jadłodzielnie - tu jedzenie się nie zmarnuje

Jedną z opcji jest podzielenie się posiłkiem z innymi. W większych miastach warto zanieść nadmiar jedzenia do jadłodzielni. To specjalne miejsca, gdzie można oddać jedzenie dla potrzebujących. Jadłodzielnia jest dla wszystkich. Każdy może przynieść jedzenie i każdy może wziąć z niej to, na co ma akurat ochotę. A wszystko odbywa się całkowicie bezpłatnie. Trzeba jednak pamiętać, by przynosić produkty, które sami moglibyśmy zjeść. Mogą być nawet te po dacie „najlepiej spożyć przed”, ale mieszczą się w terminie przydatności do spożycia „najlepiej spożyć do”. Posiłki i produkty spożywcze powinny być dodatkowo szczelnie zapakowane w czyste opakowania. Do domowych wyrobów koniecznie trzeba dodać karteczkę ze składem i datą przygotowania. Produkty suche mogą być napoczęte, ale powinny być szczelnie zamknięte. Takie miejsca to najlepszy pomysł na pozbycie się nadmiaru jedzenia.

Czy żurek można mrozić?

Jeśli jednak nie macie w okolicy takiego miejsca, lub chcecie zachować resztę żurku dla siebie, najlepszą opcją będzie zamrożenie zupy. Jest jednak jeden warunek.

  • Jeśli żurek zabieliliście śmietaną, nie może być przechowywany zbyt długo. W tej sytuacji musicie go zjeść jak najszybciej i nie nadaje się do mrożenia.
  • Żurek bez dodatku śmietany można przecedzić przez sitko, wlać do słoika i zapasteryzować. To dobre rozwiązanie, gdy będziemy chcieli wrócić do smaku świąt w przeciągu kilku dni.
  • Jeśli jednak chcemy odpocząć od świątecznych smaków na dłużej, najlepszym rozwiązaniem będzie zamrożenie zupy, ale pod 1 warunkiem. Taka zupa nie powinna zawierać kawałków ziemniaków, kiełbasy, cebuli i jajek. Zanim więc wlejemy ją do słoika, trzeba dokładnie przecedzić zupę przez sitko. Czystą zupę przelewamy do słoików i dokładnie zakręcamy. Pamiętajcie, by od góry pozostawić około 1,5 cm powietrza. Zupa zwiększy swoją objętość, gdy zamarznie. Jeśli będzie jej w słoiku za dużo, może rozerwać słoik. Będzie wtedy do wyrzucenia. Pamiętajcie też, by do zamrażalnika wkładać całkowicie wystudzoną zupę.

Jak długo można przechowywać zamrożony żurek?

Zamrożony żurek można przechowywać w zamrażalniku nawet przez 2 miesiące. Żeby nie przekroczyć tego terminu pamiętajcie, aby na pojemniku podpisać datę wstawienia zupy do lodówki. Będziemy mieć pewność, do kiedy będzie można ją zjeść, bez uszczerbku na zdrowiu.

Co jeszcze można zamrozić po świętach?

Nie tylko żurek zostaje po świątecznej biesiadzie. Które produkty także można zamrozić? Wbrew pozorom jest ich kilka: