Każdy kawosz ma swoją ulubioną kawę. Mała mocna kawa espresso, delikatne cappuccino, caffe latte, a może kawa plujka jak za dawnych lat? Niezależnie od tego, którą kawę pijecie rano, każda smakuje wyjątkowo dobrze i pachnie tak, że od razu czujemy się rozbudzeni.

Właściwości kawy

Kawa poprawia funkcjonowanie naszego mózgu (zwiększa koncentrację i pamięć, uwagę na detale i wydolność organizmu, pobudza). Podwyższa także ciśnienie krwi, wzmacnia układ odpornościowy i funkcjonowanie wątroby oraz układu trawiennego. Dodatkowo, pomaga zwalczyć bóle głowy i migreny. Dodatkowo kawa jest lekkostrawna. Samo espresso ma tylko 2 kalorie. Co więcej, w krajach takich jak Włochy standardem jest picie małej czarnej po posiłku, m.in. dlatego, że pobudza ona procesy trawienne.  W kawie zawarte są znaczne ilości przeciwutleniaczy przede wszystkim aldehydu hydrocynamonowego i polifenoli. Te dobroczynne substancje w znacznym stopniu spowalniają procesy starzenia się komórek, powstrzymując inicjowany przez wolne rodniki proces ich utleniania. Mówi się też, że regularne picie kawy w istotny sposób zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia depresji i nerwicy, ogranicza stany lękowe i napady paniki. Wynika to z faktu, że kofeina stymuluje produkcję dopaminy, serotoniny i noradrenaliny. Tych plusów jest znaczne więcej (jeżeli kawę pijemy rozsądnie), dlatego nic dziwnego, że filiżanka kawy jest nieodłącznym rytuałem dla wielu z nas.

Przyprawy do kawy

Gdy myślimy o przyprawach do kawy, od razu przypomina nam się cynamon, wanilia czy karmel. Warto poszerzyć smakowe poszukiwania i dodać do napoju takie przyprawy jak sól, pieprz cayenne, chili lub olej kokosowy. Sól zmniejszy goryczkę kawy, chili rozgrzeje, a obecność oleju kokosowego i masła sprawi, że uzyskamy odchudzającą kawę bulletproof.

Ale to nie wszystko. W kuchennej szafce skrywa się przyprawa, która nie tylko nada kawie wyjątkowy smak, ale po wypiciu filiżanki z tym dodatkiem, nasz apetyt znacznie się zmniejszy. Dzięki temu przez dłuższy czas nie będziemy sięgać po przekąski, a co za tym idzie, łatwiej zadbamy o swoja sylwetkę. Ta przyprawa to gałka muszkatołowa. Używa się jej zarówno do przygotowania wypieków oraz deserów, jak i dań, sosów i zup. Wystarczy szczypta tej cennej przyprawy, aby smak był jeszcze głębszy i lepszy. Ale mało kto wie, że gałka muszkatołowa genialnie pasuje do kawy.

Gałka muszkatołowa stymuluje wydzielanie soku żołądkowego i poprawia trawienie. Łagodzi też nudności, zwalcza wzdęcia i zaparcia, a także działa moczopędnie. Ta przyprawa jest też bogata w witaminę A, witaminy z grupy B oraz witaminę C, ale też w wapń, cynk, magnez i żelazo. Ponadto można znaleźć w niej błonnik oraz kwas foliowy.

Kawa z gałką muszkatołową

Żeby przygotować tę kawę wystarczy do filiżanki z przygotowanym napojem zetrzeć na tarce szczyptę gałki i całość zamieszać. Można też wsypać szczyptę już sproszkowanej przyprawy, jednak ta pierwsza będzie dużo bardziej aromatyczna.

Uwaga!
Spożywanie niewielkich ilości gałki wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu pokarmowego. Jednak w większych ilościach ma ona działanie toksyczne i halucynogenne. Nadmierne spożycie przyprawy, może spowodować poczucie niepokoju, zaburzenia orientacji zarówno w przestrzeni, jak i w czasie, wywołanie omamów wzrokowych, nudności, bóle brzucha.