Macie ulubione czarne ubrania? Pewnie wielu z was zauważa, że przez ciągłe pranie i suszenie z czasem ciemne tkaniny tracą swój głęboki kolor, a wtedy nie prezentują się już tak dobrze. Na szczęście jest proste rozwiązanie tego problemu, a wszystko, czego potrzebujecie, znajdziecie w kuchennej szafce. Wystarczy tylko pół szklaneczki taniego naparu, a ubrania odzyskają swój dawny urok.

Jak odzyskać ciemny kolor na ubraniach? Wykorzystajcie kuchenny napar

Macie cały stos wyblakłych ciemnych ubrań i wybieracie się już do sklepu po specjalny środek na czarne tkaniny? Zanim to zrobicie, najpierw spróbujcie domowej metody za półdarmo. Mało kto bowiem wie, że do wyblakłych czarnych ubrań genialnie sprawdza się zwykła kawa. Ten popularny napar pomaga odzyskać ciemnemu praniu głęboki kolor, jednak trzeba wiedzieć, jak odpowiednio go użyć. Zapamiętajcie więc, aby wlać pół szklanki mocnej kawy do skrytki na proszek, natomiast sam proszek wsypać wtedy wprost do bębna. Oczywiście można też, zamiast niego użyć kapsułki, a wtedy klasycznie wrzucamy ją do pralki razem z ubraniami. 

Ten popularny napar zadziała jak naturalny barwnik do tkanin i przyniesie natychmiastowy efekt odświeżenia i pogłębienia czerni tkanin. Pamiętajcie jednak, że kawa musi być bardzo mocna i bez żadnych fusów, bo w przeciwnym razie nic z tego nie będzie. 

wyblakłe ubrania

Źródło: Getty/iStock

Jak przywrócić kolor ubraniom? Inne domowe sposoby

Kawa do wyblakłych ubrań to świetny patent, ale warto też znać inny domowy patent, który działa równie dobrze. W tym przypadku chodzi jednak nie o ciemne tkaniny, które straciły kolor, ale o kolorową odzież. Jeśli więc macie takie ubrania, które dawniej zachwycały intensywnymi barwami, a z czasem stały się nijakie, dodajcie do prania roztwór wody i octu. Taka tania mieszanka pozwoli nie tylko przywrócić kolor, ale i odplamić zafarbowane ubrania.

Kolejnym kuchennym pomocnikiem w utrzymaniu intensywnych kolorów ubrań okazuje się cukier. Wystarczy tylko wsypać odrobinę tego słodziła do wody, dokładnie wymieszać całość, a następnie zanurzyć w takiej mieszance wyblakłe ubrania - nie tylko czarne, ale i kolorowe. Moczenie powinno trwać około godzinę, a po nim po prostu pierzemy ubrania jak zwykle.  

Co zrobić, żeby pranie było miękkie?

Jeśli już uda się wam odzyskać dawne wyraziste kolory ubrań, zostaje jeszcze ich zmiękczanie. Tutaj też przyda się tania domowa metoda i tym razem warto sięgnąć po sodę oczyszczoną. Ten popularny składnik z ciast i deserów działa jak drogie, sklepowe płyny do zmiękczania, dlatego warto dodawać po pół szklanki sody do każdego cyklu płukania. Dzięki takiemu dodatkowi wasze tkaniny staną się znacznie bardziej delikatne i mięciutkie bez potrzeby używania żadnych detergentów.