Muszki owocówki to latem nieodłączny widok w kuchni. Przylatują i siadają na owocach praktycznie błyskawicznie, gdy tylko te pojawią się w kuchni.

Skąd się biorą muszki owocówki

Często jaja muszek owocówek przynosimy do naszego domu już na powierzchni kupowanych owoców i warzyw. A walka z nimi jest nierówna. Rozmnażają się bowiem błyskawicznie, bo samica potrafią złożyć jednorazowo nawet 500 jaj, z których już na drugi dzień wykluwają się młode muszki i żyją nawet do 40 dni. Można jednak spróbować odgonić je z naszej kuchni. Są bowiem zapachy, których muszki owocówki wręcz nie cierpią.

Domowy sposób na muszki owocówki

Jednym z takich zapachów, których muszki wyjątkowo nie lubią są goździki.  Aromat tej przyprawy, którą zwykle mamy w kuchennej szafce, skutecznie odstrasza maleńkie owady. Wystarczy więc powiesić w okolicy owoców woreczek napełniony świeżo otwartymi goździkami, a zniwelujemy obecność muszek do minimum.  Warto co kilka dni wymieniać goździki na nowe, by aromat, który wydobywa się z woreczka był jak najmocniejszy. Wcześniej wsypane goździki można z powodzeniem wykorzystać do innych potraw, jak choćby do nietypowej marynaty do mięsa, czy kiszonych jabłek.
Innym, równie skutecznym odstraszaczem na muszki owocówki jest cytryna, lub limonka. Kiedy połączymy cytrusy z goździkiem stworzymy skuteczny odstraszacz dla muszek owocówek. To połączenie z powodzeniem odstraszy też uciążliwe komary.

Co robić, żeby muszki owocówki nie przylatywały do kuchni

Odstraszacze to jedno, ale ważne też by muszki owocówki w ogóle nie przylatywały do naszych kuchni. W tym celu warto zadbać o kilka podstawowych zasad:

  • mycie naczyń zaraz po użyciu
  • regularne czyszczenie zlewu i nie zostawianie w nim żadnych odpadów.
  • regularnie wyrzucanie śmieci, zwłaszcza pojemnika z odpadami bio
  • unikanie przechowywania jakichkolwiek produktów spożywczych na stole (zwłaszcza owoców i warzyw)
  • siatka na okna znacznie ograniczy dostęp owadów
  • kilka razy w ciągu dnia przecieranie blatów kuchennych
  • dbanie o czystą podłogę w kuchni