Na początek zaciekawiło nas, w jaki sposób dekoruje się jajka wielkanocne w świątecznym czasie. Czy są to może pisanki, kraszanki albo jeszcze inne fantazyjne formy upiększania jajek. Zainteresowało nas, czy w domu Ewy Wachowicz stosuje się wosk, barwniki spożywcze a może oplata jajka włóczką. Byliśmy ciekawi, czy pisanki wielkanocne przygotowuje się w Wielki Piątek, czy w Wielką Sobotę tuż przed zrobieniem święconki.

Ewa Wachowicz opowiedziała:

Jeżeli chodzi o mój dom, to robię wszystko w taki sam sposób, jak robiło się to w moim rodzinnym domu. Przede wszystkim jajka są gotowane i kraszone w Wielki Piątek wieczorem. U mnie jest jedna metoda. Jajka gotujemy w łupinach z cebuli. Uważam, że są one wtedy nawet dużo smaczniejsze. W zależności, jaki to będzie wywar, takie będą też jajka. Bardzo długo gotuję wywar, stąd jajka wychodzą niezwykle ciemne. Ich odcień jest nawet czerwono-brązowy. Przyznam, że dodaję nawet łupin z czerwonej cebuli. Gdy dodaję łupiny z białej cebuli, to go rozcieńczam. Wtedy kolor wychodzi nawet słomkowo-żółty. W taki sposób jajka nabierają różnych kolorów, a tylko z gotowania w łupinach różnych cebuli. Następnie dziergamy różnego rodzaju wzorki.

Potrawy wielkanocne Ewy Wachowicz – mazurek

Następnie zapytaliśmy o mazurki wielkanocne. Chcieliśmy się dowiedzieć, w jaki sposób Ewa Wachowicz dekoruje mazurki. Zainteresowało nas, czy w ich rodzinnym domu korzysta się z tradycyjnych przepisów, czy też może lubi się eksperymentować z nowościami. Ewa Wachowicz stwierdziła, że podczas dekoracji mazurków zostawione pole do popisu zostaje zostawione najmłodszym w rodzinie. Ewa Wachowicz zdradza, że ona często tylko wypieka mazurki, a zdobienie pozostawia dzieciom. Sama stara się stawiać na tradycyjne receptury i dekoracje, a dzieci niech puszczają wodzę kulinarnej fantazji.

W jednym ze świątecznych odcinków programu „Ewa Gotuje” zaprezentowała mazurek kajmakowy. Kruche ciasto zostało wykonane z dodatkiem żółtek ugotowanych na twardo i zimnego masła. Standardowe składniki na kruche ciasto zostały zagniecione i odstawione do lodówki na dwie godziny. Kajmak, który wylewany jest na wierzch, powstał z mleka skondensowanego długo gotowanego w puszce. W wersji drugiej zamiast masy kajmakowej można wykorzystać krem czekoladowy. Powstanie on, gdy rozpuścimy dwie tabliczki czekolady, masło, odrobinę wody i dodamy żółtka ubite na kogel-mogel. Do kremu czekoladowego kładzionego na mazurek warto dodać płatki chilli, które podkreślą smak i nadadzą oryginalności. Na wierzch do dekoracji zastosowano prażone, pozbawione skórki migdały, suszoną żurawinę i ozdoby z czekolady. Przyda się dodatkowo płynna czekolada lub kandyzowane owoce.

Gdy zapytaliśmy o danie główne i jakie potrawy wielkanocne zawsze znajdą się na jej świątecznym stole, odpowiedziała, że jest to żurek i pieczona kaczka. Widzimy, że jest to zestaw niezwykle sycący i tradycyjny.

Zobacz także:  Mleko skondensowane - przepisy i zastosowanie

Potrawy wielkanocne Ewy Wachowicz – restauracja Zalipianki

Ewa Wachowicz poza prowadzeniem programu kulinarnego „Ewa gotuje”, produkcją programów, bycia jurorką konkursów wyłaniających najlepszych kucharzy, jest też właścicielką restauracji w Krakowie – Zalipianki. Nas zainteresowało, w jaki sposób Ewa Wachowicz przygotuje do Wielkanocy restauracyjne menu.

Ewa Wachowicz stwierdziła:

Zawsze przed okresem wielkanocnym przygotowujemy menu sezonowe, które jest związane z danymi świętami. Staramy się, aby w tym menu: przystawka, danie główne i deser związane były ze świętami wielkanocnymi. Aby można było przyjść do restauracji i posmakować stricte polskich smaków związanych ze świętami.