Właściwości tego oleju są właściwie nie do przecenienia. Stosuje się go, by wspomóc słabnący wzrok i zapobiegać zaćmie u osób w starszym wieku, łagodzić problemy ze stawami (we Francji jest wpisany na listę leków na artretyzm), obniżyć poziom cholesterolu czy w celach kosmetycznych – żeby nadać skórze więcej blasku i elastyczności. Mnóstwo plusów i żadnych minusów? Dokładnie tak. 

Jak powstaje olej z awokado? 

Surowy, niepoddany rafinacji olej z awokado, bo o nim mowa, ma ciemny zielono-brunatny kolor, a jego smak przypomina masło i migdały. Olej rafinowany jest jasny i dużo mniej intensywny w smaku i zapachu. Ponieważ ma wysoką temperaturę dymienia, świetnie nadaje się również do smażenia, mówi się więc o nim jako o doskonałym zamienniku oleju rzepakowego. Owoce awokado naturalnie rosną w Meksyku, ale od dłuższego czasu ich duże plantacje są też na Dominikanie, w RPA czy Kolumbii. 

Co ciekawe, olej z awokado tłoczy się nie z pestek, jak to jest w przypadku np. słonecznika, ale z miąższu.  Wytwarza się go trzema metodami:

1. Owoce się suszy i poddaje wyciskaniu prasami w wysokiej temperaturze. Następnie olej wydobywa się używając rozpuszczalników organicznych.

2. Olej wydobywa się mechanicznie – wyciskając. Następnie komórki tłuszczowe są rozrywane metodami mechanicznymi lub enzymatycznymi.

3. Olej tłoczy się mechanicznie na zimno. To najlepsza metoda jego produkcji, jeśli chodzi o zachowanie wartości odżywczych miąższu.

Za co kochamy olej z awokado? 

Właściwości prozdrowotne olej zawdzięcza zawartości wielu witamin, w tym  A, E, witamin z grupy B, a także luteiny korzystnej dla zdrowia wzroku. Zawiera również substancje zmniejszające stany zapalne w stawach, a konkretnie ból i sztywność. W oleju z awokado zawarte są też beta-sitosterole, które wpływają pozytywnie na profil lipidowy (obniżają poziom „złego” cholesterolu) i stan układu sercowo-naczyniowego. 

Olej na piękną i zdrowszą skórę

Dlaczego warto stosować olej z awokado również w celach kosmetycznych? 

  • skutecznie nawilża skórę twarzy
  • działa przeciwzmarszczkowo
  • wygładza skórę twarzy i dodaje jej blasku
  • nałożony już nawet tylko na godzinę na włosy sprawia, że błyszczą, są odżywione i miękkie. 

Zastosowanie oleju z awokado w kuchni

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie opowiedzieli wam przy okazji, jak można w pełni wykorzystać ten olej w kuchni. Awokadowy olej idealnie nadaje się do marynaty do mięsa czy dressingu do sałatki. Świetnie sprawdzi się też jako roślinne masło, czyli smarowidło do pieczywa. Jak było wspomniane wcześniej, będzie też doskonałym zamiennikiem waszego ulubionego oleju do smażenia.