Ile domów, tyle przepisów na pasztety. Każdy ma swój ulubiony, ale jedna ich cecha jest wspólna. Musi być puszysty i gładki, tylko wtedy smakuje doskonale. Kiedy każdy plasterek sypie się jak wiór, odbiera przyjemność z delektowania się jego smakiem.

Najpopularniejsze pasztety, jakie przygotowujemy na święta to pasztet drobiowy, z królika, z dziczyzny albo z kaczki. Dla zwolenników roślinnych smaków też nie brakuje pomysłów. Pasztet z fasoli, pasztet z cukinii, czy z selera, to tylko niektóre propozycje.

Żeby uzyskać lekką i delikatną masę na pasztet musicie zwrócić uwagę na 2 rzeczy. Po pierwsze koniecznie oddzielcie żółtka od białek. Do zmielonego mięsa i warzyw dodajcie bułkę namoczoną w bulionie i żółtka. Wymieszajcie dokładnie, do połączenia składników. W tym momencie ubite na sztywno biała dodajcie do masy i ponownie wymieszajcie. I tutaj pojawia się druga ważna zasada. Żeby nie uszkodzić struktury piany i by masa na pasztet nabrała lekkości i kremowej konsystencji musicie go wyrabiać długo i delikatnie. Tak, by wszystko połączyło się w jednolitą i kremową masę. Dlatego mówi się, ze pasztet trzeba wymasować.

Dopiero gdy jesteście pewni, że masa jest idealnie wymasowana możecie włożyć ja do brytfanki i upiec według przepisu.

Jaką wątróbkę wybrać na pasztet?

Najlepszy pasztet mięsny nie może obejść się w swoim składzie bez wątróbki. Jaką wybrać, by skorzystać dodatkowo z jej cennych wartości?

Najpopularniejsza jest wątróbka wieprzowa. Jest tez najzdrowsza, bo zawiera prawie 2x więcej żelaza niż inne wątróbki, a dodatkowo jest bardzo cennym źródłem witaminy D. Popularna wątróbka drobiowa jest bogata w kwas foliowy. Niestety zawiera w sobie sporo cholesterolu. Wątróbka wołowa oprócz witaminy D, zawiera wśród wszystkich wątróbek największą zawartością witaminy B2 i B12 i zawiera najmniej cholesterolu. Wątróbka cielęca zawiera sporo cynku i witaminy A. Na pasztet świetnie nadają się także podroby królicze.