Kawa nitro najczęściej serwowana jest na bazie kawy „parzonej na zimno” cold brew oraz zostaje nasycona azotem lub mieszanką azotu i dwutlenku węgla. W kawiarniach nitro nalewane jest ze specjalnego kranu podłączonego do butli z azotem. W momencie nalewania nitro cold brew coffee na wierzchu napoju tworzy się charakterystyczna, gęsta i kremowa piana. Owa pianka od czasu do czasu nazywana jest wodospadem. Dlatego, że układa się równomiernie w szklance i piętrzy się jak opadające strumienie wody.

Nitro cold brew coffee – jak smakuje?

Wiele osób nie wiedząc, że mają podawaną kawę, mogłyby pomylić nitro cold brew z ciemnym piwem. Połączenie kawy z azotem w smaku przypomina alkohol. Można nawet wyczuć drożdżowy posmak. Rodzaj użytego ziarna i stopień jego palenia może nadać kawie w stylu nitro zaskakujących nut smakowych. Nitro cold brew coffee czasem pachnie i smakuje jak karmel, czekolada z orzechami, koniak lub wino owocowe. Przy tym nitro cold brew coffee jest niezwykle orzeźwiająca i delikatna w smaku.

Zobacz także:  Na ochłodę - niezbędniki do zimnych napojów

Nitro cold brew coffee – jak zrobić?

Przygotowanie nitro cold brew może wydawać się skomplikowane i wręcz niemożliwe do przygotowania w domu. Z pewnością łatwiej będzie przygotować taką kawę osobom, które miały zacięcie piwowarskie lub lubią majsterkować. Aby zrobić nitro cold brew coffee, należy zaopatrzyć się keg po piwie lub innym napoju chłodzącym, butlą z mieszanką azotu i dwutlenku węgla i odpowiedni nalewak. Bariści podkreślają, że najsmaczniejsze nitro cold brew uzyskamy na bazie czystego azotu.

Sama kawa cold brew jest prosta w przygotowaniu. Potrzebne będą jasno palone ziarna kawy. Na czarną kawę należy przygotować 5 g średnio grubej kawy na każde 100 ml wody oraz 200 g lodu. Do słoika należy wsypać zmieloną kawę i zasypać kostkami lodu. Następnie zalewamy kawę z lodem 1/3 przygotowanej wody. Ważne, aby kawa była dokładnie namoczona. Po 5 minutach należy dolać resztę wody. Słoik od góry należy zakryć gazą lub folią i włożyć do lodówki na 12-18 godzin. Można również zostawić cold brew w lodówce na całą noc. Na koniec cold brew coffee trzeba przelać przez filtr lub gazę na sitku. Gotowa coffee cold brew może stać w lodówce nawet do tygodnia.

Z pewnością nie trzeba się zniechęcać widząc skomplikowaną aparaturę potrzebną do nitro cold brew. Jednak łatwiejsze od przygotowania w domu będzie pójście na spacer i w ramach przerwy skorzystanie z oferty ulubionej kawiarni. Tam prawdziwi eksperci opowiedzą o nitro cold brew, która aktualnie jest dostępna w nalewaku.