Domowy dżem rozsmarowany na kromce chleba z masłem czy ogórek kiszony chrupany do kanapki to smaki, których się nie zapomina. Przetwory nie są trudne do zrobienia, ale trzeba znać podstawowe zasady ich przygotowania i kierować się sprawdzonymi recepturami. 

Przetwory słodkie

Zapasy na zimę najczęściej kojarzą nam się z owocami. To ich najbardziej brakuje nam zimą. Soczyste truskawki, aromatyczne wiśnie czy kwaśne porzeczki przerabiamy na dżemy, konfitury i marmolady. Czym te przetwory się od siebie różnią?

Dżem jest z pewnością najbardziej popularny z tej trójki. Owoce gotuje się na małym ogniu z cukrem, a później przelewa do słoików. Dżem ma konsystencję delikatnej galaretki z wyraźnie wyczuwalnymi kawałkami owoców. Zróbcie dżem z malin albo dżem z brzoskwiń - są świetne!

Sprawdź przepis na dżem z pigwy i dżem ze śliwek!

Konfitura z kolei to owoce smażone w cukrowym syropie. Jej charakterystyczną cechą jest to, że owoce są całe. Dlatego właśnie do jej przygotowania wybierajmy np. wiśnie, porzeczki czy małe truskawki. Konfitura z wiśni czy konfitura z czarnej porzeczki będzie dobrym dodatkiem do deserów.

Jeśli lubicie delikatne owocowe musy, do gustu przypadnie wam marmolada. Jest gładka i ma mniej cukru niż konfitura czy dżem. Jej sekret tkwi w rozgotowaniu owoców i użyciu przecieraka. Dzięki temu konsystencja marmolady staje się aksamitna. 

Przetwory są dobrym sposobem na wykorzystanie "brzydszych" owoców, które niekoniecznie sprawdzą się do jedzenia na surowo. Oprócz wymienionych smakołyków, warto też przygotować kilka butelek owocowego soku - pomoże wam w tym sokownik.

Przetwory słone

Wszyscy kochamy słodkie dżemy, ale nie możemy zapominać o przetworach słonych. Chociaż może lepiej byłoby napisać kwaśnych. Na zimę warto przygotować repertuar kiszonek - ogórki kiszone, kapusta kiszona, kiszone pomidory. Są nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe.

Pamiętajcie, żeby warzywa kisić bez dodatku octu. Kiszenie opiera się na procesie fermentacji, do którego w większości przypadków wystarcza woda z solą. Proces przygotowywania kwaśnych przetworów z octem to kwaszenie. 

Innym sposobem na wykorzystanie letnich warzyw jest marynowanie. Używamy do nich wtedy przygotowanej wcześniej zalewy, w skład której wchodzi m.in. cukier i ocet. Smak marynowanych warzyw ma bowiem być słodko-kwaśny. Przygotujcie grzyby marynowane, pyszna jest też papryka marynowana czy dynia marynowana. W słoikach warto też zamknąć np. leczo czy domowy ketchup.

Bez względu na to, czy przygotowujecie przetwory słodkie czy słone, warto zadbać, by się nie zepsuły. W tym celu najlepiej je zapasteryzować w specjalnie do tego przeznaczonym garnku - wszystkie akcesoria potrzebne do zrobienia pysznych przetworów znajdziecie w naszej galerii! 

Zobacz też nasz wybór akcesoriów do ogórków małosolnych: Domowe ogórki małosolne - w garnku, beczce lub słoiku