Do tych miejsc po prostu musicie się wybrać. Planując kolejną podróż po prostu zerknijcie na naszą listę i dodajcie do wyjazdowych planów wizytę w muzeum jedzenia. Nie tylko poznacie historię i rytuały związane z danym specjałem, ale pozwoli wam to lepiej zrozumieć kulturę miejsca, które odwiedzacie. A oto nasze typy:

#1 Shin-Yokohama Ramen Museum - Yokohama, Japonia

Gorący bulion z nudlami od kilku lat święci triumfy w Polsce. Jeśli też jesteście fanami ramenu, koniecznie wybierzcie się do muzeum tej zupy w Japonii. Już przy wejściu wita nas olbrzymia miska z poruszającymi się pałeczkami - w środku jest jeszcze lepiej! Poznacie tu historię ramenu, ale przede wszystkim dowiecie się, jak wiele wariantów w samej tylko Japonii ma ten wywar.

#2 Museum of Food and Drink - Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Nowojorskie muzeum wychodzi z założenia, że jedzenie równa się kultura. Nie można jednak tylko o nim mówić, trzeba spróbować. Dlatego wystawy w MOFAD są pełne eksponatów, które możemy powąchać czy zjeść. Wybieracie się wkrótce do Stanów? Odwiedźcie wystawę: Chow: Making the Chinese American Restaurant, która pokazuje historię chińsko-amerykańskich restauracji na przestrzeni ponad 150 lat. Po części teoretycznej spróbujecie specjałów przygotowanych przez szefów kuchni - co miesiąc w menu pojawia się coś innego.

#3 Spam Museum - Austin, Stany Zjednoczone

Niektórym słowo "spam" kojarzy się dość jednoznacznie z niechcianymi wiadomościami, zaśmiecającymi skrzynki elektroniczne. Tymczasem spam to także... szynka. Zamknięta w puszce, stanowi nieodłączny element amerykańskiej kultury. W lobby muzeum znajduje się ściana z ponad 3000 puszek, na wystawie natomiast możecie wziąć udział w wielu interaktywnych grach i dowiedzieć się m.in. dlaczego spam miał tak duże znaczenie dla amerykańskich wojsk w trakcie II wojny światowej.

#4 i #5 Musée du Chocolat i Musée du Vin - Paryż, Francja

Czekolada i wino - sugerujemy połączyć te smaki podczas wizyty w Paryżu. W Muzeum Czekolady zobaczycie m.in. jak produkuje się czekoladę i w jaki sposób udało jej się zawojować cały świat. Muzeum posiada też imponującą kolekcję form do produkcji czekoladek oraz specjalnych naczyń, które dawniej były przeznaczone tylko i wyłącznie do picia czekolady. A propos picia - wybierzcie się także do paryskiego Muzeum Wina. Mieści się ono w urokliwej okolicy, a do tego zwiedzanie piwnic wypełnionych eksponatami związanymi z produkcją i kulturą picia wina można zakończyć w klimatycznej podziemnej restauracji.

#6 Jamon Experience, Barcelona, Hiszpania

W holu tego muzeum wisi wielka szynka. To właśnie świńskiej nodze, czyli hiszpańskiemu jamon poświęcone jest muzeum znajdujące się w Barcelonie. Wystawa jest krótka i treściwa, a przy tym nietypowa - poruszacie się prowadzeni głosem lektora od pomieszczenia do pomieszczenia - w jednym pokazano rzędy wiszących szynek, w innym czarną świnię (gatunek, z którego powstaje jamon), która zajada żołędzie. Oczywiście, świnia jest sztuczna, ale umiejętne operowanie światłem sprawia, że można się pomylić. Wizytę kończy degustacja.

#7 Dutch Cheese Museum - Alkmaar, Holandia

Muzeum jedzenia jest dobrym sposobem zaprezentowania tego, z czego słynie dane miejsce. A z czego słynie Holandia? Wiadomo, że z sera! W Muzeum Sera poznacie wszystkie sekrety Goudy i Edammera. Jedną z poruszanych kwestii jest różnica między wytwarzaniem sera na farmie, a produkcją w fabryce. Po wizycie w muzeum udajcie się na serowy targ działający w mieście, a później do... Muzeum Piwa, które również znajduje się w Alkmaar.

#8 Kimchi Field Museum - Seul, Korea Południowa

Uwielbiamy kimchi! Pikantne kiszonki też mają swoje muzeum. Na wystawie prezentowane są tajniki produkcji tego przysmaku - znaczenie procesu fermentacji dla kultur azjatyckich jest w końcu nie do przecenienia. W Kimchi Food Museum postawiono na przekaz interaktywny - możecie nawet obejrzeć bakterie odpowiedzialne za fermentację pod mikroskopem. A na koniec zajrzeć do wydzielonego pokoju, w którym znajduje się biblioteka dzieł (książek, artykułów, filmów) dotyczących kimchi i kuchni koreańskiej.

#9 Frietmuseum - Brugia, Belgia

Dręczy was pytanie, jak zrobić dobre frytki? Zastanawiacie się, kto pierwszy je wymyślił? Czas udać się do źródeł. W Muzeum Frytek w Belgii zanurzycie się w historię o niepozornym ziemniaku, który przywędrował z Ameryki, by zawojować europejskie serca i żołądki. Samo muzeum mieści się w pięknym budynku z XIV wieku, który sam w sobie jest turystyczną atrakcją. 

#10 Muzeum Polskiej Wódki - Warszawa, Polska

Tak, tak, w Polsce również powstają muzea jedzenia! Całkiem niedawno w Warszawie otworzyło się muzeum poświęcone naszemu narodowemu trunkowi. Świetnie zaaranżowane pod względem wizualnym, pozwala zagłębić się w historię i zwyczaje związane z piciem wódki. Po interaktywnej wystawie oprowadza nas przewodnik, możemy też skorzystać z degustacji. Zerknijcie też do naszego tekstu: Nie tylko pierogi i schabowy - jak zaplanować podróż kulinarną po Polsce?