Młodych ziemniaków nie trzeba obierać – wystarczy dobrze wyszorować (załóż rękawiczki, bo brudzą ręce), pokroić i gotować w osolonej wodzie. Są jednym z najbardziej lubianych dodatków do mięsa lub ryby. Uważamy, że nie powinny jednak występować wyłącznie w roli drugoplanowej! Wybraliśmy dania, w których grają pierwsze skrzypce, a umiejętnie dobrane dodatki sprawiają, że młode ziemniaki są podstawą interesujących dań.

Młode ziemniaki z grilla

Sezon na młode ziemniaki pokrywa się z sezonem grillowym – świetnie się składa, bo grillowanie świetnie wpływa na warzywa – zmienia ich smak i strukturę. W tym wydaniu ziemniaków nie kroimy – wyszorowane obgotowujemy w całości przez 15-20 minut. Następnie osączamy je, owijamy folią aluminiową i układamy na ruszcie. Grillujemy przez około pół godziny – obracając je co jakiś czas. Gdy są gotowe, odwijamy je, nacinamy i wypełniamy śmietaną i wędzonym łososiem - polecamy ziemniaki z grilla.

Młode ziemniaki w sałatce

Łącz je z innymi sezonowymi warzywami – na przykład z fasolką szparagową. Ta sałatka ziemniaczana z musztardowym dressingiem przypomina skromną wersję sałatki nicejskiej. Nie wymaga jednak tak wielu składników i z pewnością jest tańsza w przygotowaniu. Możesz też nieco ją zmodyfikować – dodaj dużo świeżych ziół i tartego parmezanu.

Młode ziemniaki z boczkiem

Tym razem wybierz malutkie kartofelki i ugotuj je bez obierania, jak zwykle. Zawijaj je w plastry boczku i smaż z czosnkiem, cebulą, miodem i kminkiem. Do ziemniaków pasują duszone młode kurki i posiekany koperek. Możesz zastosować także inne przyprawy – musztardę, chrzan, curry.

Wypróbuj przepisy na pyszności z grilla

Zobacz też: Młoda kapusta z ziemniakami i groszkiem - sałatka na grilla