Ser biały, który robiły nasze babcie, kojarzy nam się z najlepszymi chwilami w naszym dzieciństwie. Kremowy, jednocześnie słodki i lekko kwaśny. Od kiedy wiem, jak go przygotować jedynie z 4 składników, nie muszę szukać go już po sklepowych półkach. Wiem, ze i tak, tak dobrego nigdzie nie znajdę. Poniżej zapoznajcie się z poradą na najlepszy serek, który podbije serca i waszych dzieci. To naprawdę prosty patent, z którym poradzi sobie dosłownie każdy. Sprawdźcie koniecznie, a przepis na domowy ser zostanie z wami na znacznie dłużej.

Z czego wychodzi najlepszy ser biały na kanapki? 3 najlepsze składniki

Zastanawiacie się, z czego może powstawać najlepszy biały serek? To nie tylko jedna metoda - jest ich znacznie więcej. W zależności, jakie efekt chcecie uzyskać, taki produkt warto wykorzystać. Podpowiem wam, jak prawidłowo się za to zabrać:

  • mleko krowie lub kozie pełnotłuste - po delikatnym zagotowaniu, będzie oddzielała się serwatka i wytrącały grudki sera. Jest bardzo słodki i kremowy, warto poczekać, aż produkt zetnie się odpowiednio do momentu, aż pojawi się charakterystyczny kożuszek.
  • zsiadłe mleko - ukiszone mleko, zagotowane w garnku utworzy delikatny, kwaskowy ser, któremu nikt się nie oprze. Będzie doskonała bazą do zrobienia farszu na pierogi ruskie czy do naleśników. Możliwości jest wiele.
  • kefir lub maślanka - podobnie jak w przypadku zsiadłego mleka, tutaj można wyczarować przepyszny ser, również podczas obróbki cieplnej - będzie bardzo kremowy, delikatny i idealny na kanapki.

Jak zrobić pyszny ser z 4 składników?

Przygotujcie spory garnek oraz koniecznie gazę, dzięki której odciśniecie nadmiar wilgoci z powstającego sera. Tak niewiele pracy, a tak wiele smaku i radości. Sprawdźcie, jak go zrobić:

Składniki:

  • litr pełnotłustego mleka,
  • litr kefiru - 2%,
  • 6 średnich jajek,
  • szczypta soli.

Opcjonalnie siekane zioła, dowolnie wybrane.

Przygotowanie:

Zagotujcie mleko i kefir w garnku tylko do uzyskania ciepłej masy. Następnie po zagotowaniu dodajcie szczyptę soli. Wlejcie do ciepłej masy rozkłócone jajka tak, aby mieszać dokładnie całość - nie może powstać jajecznica. Po jakimś czasie zaczną oddzielać się grudki sera od serwatki. Odsączcie pierwszą warstwę serwatki i przełóżcie ser na gazę. Przelewajcie kolejną warstwę tak, aby wszystkie grudki sera zmieściły się na gazie. Dodajcie posiekane zioła, jeżeli macie ochotę na ser smakowy. Doprawcie jeszcze dodatkową szczyptą soli do smaku. Dokładnie zawińcie gazę i zawieście tak, aby płyn mógł swobodnie odciekać.

Tak przygotowany ser świetnie smakuje na kanapkach czy sałatce z burakami.