Uprawiacie własną rzodkiewkę w ogródku? Zwróćcie uwagę na to, czy jej listki nie są podgryzane przez jakiegoś nieproszonego gościa, gdyż rzodkiewka to łakomy kąsek nie tylko dla nas, ale i dla wielu szkodników. Na szczęście istnieje bardzo prosty i tani sposób na wypędzenie wszelkich robali, a jedyne, czego potrzebujecie, to popularna przyprawa z kuchennej szafki. Zobaczcie, o czym mowa i zastosujcie ten patent, aby rzodkiewki rosły pięknie i nic ich nie dopadło.

Co wygryza dziury w rzodkiewce?

Zastanawiacie się, co zjada liście rzodkiewek? Zwykle winowajcą jest tu pchełka ziemna, a także chowacz czterozębny i chowacz brukwiaczek. Oprócz tej trójki rzodkiewką mogą interesować się też ślimaki, pędraki, nicienie i drążyny. Aby więc zadziałać jak najskuteczniej, warto sięgnąć po taki preparat, który odstraszy je wszystkie i ochroni rzodkiewkę w pełni. Na szczęście nie musicie wybierać się do sklepu ogrodniczego po specjalne preparaty, bo najlepszy odstraszacz nieproszonych gości przy rzodkiewce znajdziecie w kuchennej szafce.

rzodkiewka

Źródło: Getty/iStock

Jak pozbyć się robaków na rzodkiewce?

Mało kto wie, że do zabezpieczenia rzodkiewki przed szkodnikami świetnie sprawdza się zwykła ostra papryka w proszku. Zawarta w tej przyprawie kapsaicyna drażni robaki, ślimaki czy mszyce i sprawia, że automatycznie robię one w tył zwrot. Nie musicie robić z niej żadnego oprysku czy nawozu, wystarczy tylko rozsypać proszek na grządkach i gotowe. 

Co zrobić z liśćmi po rzodkiewce?

Gdy już doczekacie się własnych rzodkiewek, pamiętajcie, aby nie wyrzucać ich liści. Choć wiele osób traktuje je jak zwykły odpad, to ta część rzodkiewki również jest jadalna i do tego bardzo cenna dla organizmu. Co z nich zrobić? Można je nie tylko chrupać na surowo, jako dodatek do sałatek czy na kanapki, ale też zamienić w genialny farsz do naleśników, pierogów czy kruchej tarty.

Można też je zblendować z oliwą, czosnkiem, tartym serem i pestkami lub orzechami, a postawnie genialne pesto do makaronu. W smaku będzie jeszcze bardziej wyraziste niż klasyczne włoskie pesto z bazylii, a dodatkowo przyniesie też organizmowi więcej wartości.