MasterChef Junior 5 w finale zaskoczył nas kolejną dawką emocji, kulinarnych wyzwań, ale też porcją humoru! Uczestnicy piątej edycji wcielili się bowiem w rolę jurorów. I wyszło im to naprawdę bezbłędnie. Ubaw po pary miał Mateusz Gessler, Ania Starmach oraz Michel Moran, kiedy zobaczyli swoją kilkuletnią wersję! To zdecydowanie rozluźniło atmosferę dość wymagającego finału piątek edycji programu MasterChef Junior. Gaja Suchocka, Franek Lorenc i Sonia Rudolf nie mieli łatwego zadania! Musieli wejść do finałowej 14-stki, a następnie dotrzeć aż do finału! A kto wygrał, dzięki jakiej potrawie? Masterchef Junior może być tylko jeden - również w piątek edycji!

MasterChef Junior 5 - kto wygrał

Już wszystko jasne! Program MasterChef Junior 5 spośród trojga finalistów (Gaja Suchocka, Franek Lorenc i Sonia Rudolf) . Dania, które mogli oceniać krytycznym okiem oraz podniebieniem jurorzy okazały się być najsmaczniejsze! Finaliści musieli przygotować po trzy porcje przystawki, dania głównego i deseru swojego autorstwa. Najlepiej bazując na doświadczeniu i nauce sztuki kulinarnej, którą ćwiczyli przez ostatnie 10 tygodni w programie MasterChef Junior. Na początek finałowego odcinka pojawiła się rozgrzewka - jurorzy (Ania Starmach, Michel Moran, Mateusz Gessler) gotowali, a w ich rolę wcielili się: Ola Gądek, Tosia Barcicka i Maja Leonard. Charakteryzacja dzieci zrobiła wrażenie! Najlepsza okazała się być drużyna pod dowództwem Michela Morana - ich deser a la tiramisu oraz polędwiczka wieprzowa zrobiły wrażenie na surowych jurorach w wersji junior.

MasterChef Junior 5 - co podała Gaja Suchocka, Franek Lorenc, Sonia Rudolf

Przejdźmy do finałowych zmagań. Kto wygrał MasterChef Junior 5? Do rywalizacji o główną nagrodę, czyli statuetkę MasterChefa Juniora, czek w wysokości 15 tys. zł oraz bon na wakacje marzeń o wartości 40 tys. zł. Do tego podobizna zwycięzcy i jego przepisy to kolejna książka MasterChef Junior Polska Edycja Programu wydawnictwa Burda książki. Jak podkreśliła Ania Starmach, piąta edycja była wyjątkowa i każde wyzwanie będą wspominać.

Franek Lorenc na przystawkę podał tatar wołowy i jajko sadzone podane na tatarze. Z kolei jego propozycja na danie główne to placki ziemniaczane ze szpinakiem i sosem grzybowym z dodatkiem ryby. Porcję degustacyjną na deser z musem z białej czekolady i masła orzechowego. 

Sonia Rudolf w ramach przystawki tatar z wędzonych ryb marynowaną cebulą z popcornem z kaszy gryczanej. Jej pomysł na danie główne to perliczka i chips z topinamburu, puree z bobu i sosem winnym. Słodki przepis Soni to tarta cytrynowa z lodami malinowymi i sosem malinowym.

Gaja Suchocka, najmłodsza uczestniczka dotychczasowych edycji programu MasterChef Junior Polska, w trakcie programu, ale też w finale pokazała, że w kuchni czuje się doskonale i gotuje lepiej niż niejeden dorosły. Gaja Suchocka doskonale odnalazła się w różnych technikach gotowania, zaprezentowała, jak sprytnie i pysznie łączyć różne składniki w kuchni. Co podała w finale? 9-letnia Gaja Suchocka wrażenie na jurorach zrobiła już od przystawki - podała ceviche z łososia doprawione chili - podane w jadalnych miseczkach z sera. Kolejne zaskoczenie to danie główne - Gaja Suchocka ugotowała dla jurorów mięsny przysmak - polędwiczka wieprzowa z rozmarynem i miechunką. 9-latka z Sanoka zaszalała też z deserem - przygotowała przekładaniec bezowy - bezę z lemon curdem i owocami.

MasterChef Junior - Gaja Suchocka wygrała

Udział 9-latki w piątek edycji programu MasterChefa juniora można podsumować krótko słowami samej Gai. - "Gotowanie jest dla mnie całym życiem. Bez gotowania siedziałabym teraz w szkole (uśmiech)" - opowiedziała w finale. Dodając, że program MasterChef Junior jest jak sen, w którym wszystko się udało. Nie dziwi nas więc też pochwała od samego Wojciecha Modesta Amaro. 

"W wielkim finale już wiadomo, że będzie Gaja" - to najmilsze słowa, jakie usłyszała Gaja Suchocka w programie MasterChef Junior 5. W każdym odcinku dawała z siebie coraz więcej, a gorsze momenty starała się przełożyć na kolejną motywację do działania - tak było, kiedy cały talerz z perfekcyjnie układanym daniem upadł jej na podłogę. Jak sama powiedziała, to było zaledwie 5 sekund stresu i Gaja Suchocka działała dalej. Co ważne, w trakcie finału uczestnicy pomagali sobie nawzajem - Gaja podpowiadała m.in. Soni, jak przygotować perliczkę. Rita Suchocka, mama Gai, powiedziała tuż przed ogłoszeniem wyników, że jest bardzo dumna z córki. My również i bardzo gratulujemy!

Książka z przepisami z piątej edycji programu MasterChef Junior już w przedsprzedaży na www.kultowy.pl!