Jak zrobić makowiec?

Makowiec drożdżowy, kruchy, bez spodu, a może makowiec na biszkopcie? Przepisów jest całe mnóstwo, a każdy z nich pyszniejszy od poprzedniego! Który makowiec wybrać? Jeśli lubicie klasykę, zróbcie drożdżową struclę makową. Sekretem tego przepisu jest dobrze wyrośnięte ciasto drożdżowe, a co za tym idzie musimy poświęcić temu przepisowi nieco więcej czasu. Fanom szybkich i prostych receptur polecamy makowiec japoński bez zawijania. Z kolei tym, którzy oprócz maku lubią też ser, z pewnością posmakuje seromakowiec. Niezależnie od tego, który przepis wybierzemy, sekretem każdego ciasta z makiem jest dobrze przygotowana masa makowa. 

Jak przygotować mak do makowca?

Oczywiście możemy kupić gotową masę z bakaliami w puszce, ale najpyszniejsza z pewnością będzie ta domowa. Jej przygotowanie nie jest trudne i wystarczy dosłownie kilka składników, aby cieszyć się jej smakiem. Przepis na masę makową składa się z maku, mleka, miodu, orzechów i suszonych owoców. Do tego możemy dodać jeszcze ulubiony aromat oraz odrobinę rumu. Mak musimy porządnie zmielić, najlepiej 3-krotnie, a następnie ugotować w mleku. Teraz wystarczy już tylko dodać do niego wszystko posiekane bakalie oraz miód i gotowe!

Ile piec makowce?

W zależności od tego, jaki przepis na makowiec wybierzemy, czas pieczenia i temperatura będą inne. Makowiec drożdżowy piecze się zwykle około 50 minut w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni. Z kolei seromakowiec piecze się 60 minut w 180 stopniach, podobnie jak makowiec japoński.

 

Więcej makowych inspiracji i sposobów ich przygotowania zobaczycie w galerii przepisów powyżej!

Sprawdź też nasz przepis na pierniki świąteczne i domek z piernika.