Kumkwat – jak jeść cytrusy ze skórką

Kumkwat nazywany jest „złotą pomarańczą”. Jest znacznie mniejszy niż jego okrągła kuzynka, ale za to ma delikatniejszą, jadalną skórkę. Przed zjedzeniem należy jednak dokładnie sparzyć wrzątkiem i umyć owoc, ponieważ kumkwat, podobnie jak cytryny czy pomarańcze, może mieć woskowaną, gorzką skórkę. Lepszym wyborem będzie zakup kumkwatów z ekologicznych upraw. Osoby, które mają tendencje alergiczne lub uczulenie na cytrusy, powinny zrezygnować z konsumpcji.

Kumkwat – gdzie kupić te owoce egzotyczne

Jeszcze kilka lat temu kumkwat był jedynie marzeniem dla polskich klientów. Dziś bez problemu znajdziemy go w hipermarketach oraz w sklepach internetowych. Szczególnie w trakcie tematycznych tygodni z cytrusami. Do Polski kumkwaty trafiają m.in. z Brazylii, Włoch, Korsyki, Maroko i RPA. Kumkwat idealny powinien mieć gładką skórkę – przez uszkodzenia mechaniczne będzie się szybciej psuł lub może być już gorszy w smaku. Jednolity, pomarańczowy kolor będzie dobrym wyznacznikiem. Warto wiedzieć, że kumkwat w owalnym kształcie będzie bardziej aromatyczny niż okazy grubsze i okrągłe. Cytrusy w pokojowej temperaturze możemy przechowywać przez około 5 dni, natomiast w lodówce nawet do trzech tygodni. Cena za kilogram kumkwatów to ok. 13 złotych - można też zainwestować w drzewko do domowej lub ogrodowej uprawy za ok. 150 złotych.

Kumkwat – właściwości zdrowotne

Kumkwat to naturalna dawka cukrów, błonnika i soli mineralnych. Podobnie jak inne cytrusy zawiera spore dawki witaminy C. Dlatego kumkwat polecany jest na wzmocnienie odporności i zmniejszenie ryzyka infekcji. Witamina C ponadto pomaga unormować poziom cholesterolu. Kumkwat jest niskokaloryczny – 100 g produktu to ok. 70 kalorii.