Krupnik to nalewka, która powinna odpowiednio długo leżakować. Warto przygotować ją już nawet wiosną! Jest bardzo prosta w przyrządzeniu. Doskonale rozgrzewa, potrafi dodać energii podczas zimnych dni i pobudzić do działania. 

Co przygotować, by wykonać krupnik?

Bogactwo smaku gwarantuje dość długa lista składników. Są one jednak łatwo dostępne. Wiele z pozycji potrzebnych do zrobienia nalewki miodowej na pewno znajdziemy w swojej kuchni. Do przygotowania krupniku potrzeba:

  • 0,5 litra miodu (najlepszy będzie wielokwiatowy),
  • 0,5 litra spirytusu 95%,
  • ¼ litra wody niegazowanej.

Przyprawy:

  • 10 szt. goździków,
  • po 2 laski cynamonu i wanilii, 
  • ¼ gałki muszkatołowej (w kawałku), 
  • 3 szt. gwiazdek anyżu, 
  • 1 szt. małego imbiru
  • po 5 szt. ziela angielskiego, kardamonu i pieprzu czarnego, 
  • skórka z jednej cytryny i pomarańczy.

Wedle uznania, do przygotowania nalewki miodowej możesz użyć także innych składników, nadających ulubionego smaku: hibiskusa, szafranu, lawendy, czy rodzynek lub żurawiny. 

Jak przygotować krupnik?

Staropolska nalewka miodowa to alkohol, który nie wymaga od nas zarezerwowania wielu godzin na jego przygotowanie. To standardowy, prosty przepis w proporcjach pół na pół. Nalewkę możesz robić na zimno, jednak wtedy będzie musiała dłużej leżakować. Jeżeli chcesz skosztować krupnik już niebawem - wybierz sposób “na ciepło”:

  1. Podgrzej miód i zbierz z wierzchu piankę.
  2. Dodaj przyprawy i wodę. Dokładnie wymieszaj. Wybieraj przyprawy w całości. Gałkę muszkatołową można zetrzeć na tarce. Laski wanilii i cynamonu ponacinaj. 
  3. W międzyczasie obierz imbir i pokrój na kilka mniejszych kawałków. Skórki z cytryny i pomarańczy także posiekaj na mniejsze fragmenty. Wszystko dorzuć do nalewki. Przyprawy w proszku spowodują, że krupnik stanie się mętny. 
  4. Przelej mieszankę do chłodnego naczynia i dodaj spirytus. Nie podgrzewaj całości. Jedynie mieszaj do połączenia. 
  5. Na koniec dolej sok z wyciśniętej cytryny. Mieszanka powinna być już wtedy chłodna. 
  6. Tak przygotowaną nalewkę odstaw w ciepłe, zacienione miejsce. Odczekaj minimum miesiąc. Optymalne będą 3 miesiące. Jeżeli decydujesz się na metodę “na zimno”, nalewka musi leżakować około 6 miesięcy. 
  7. Po upływie czasu przelej nalewkę przez filtr do mniejszych butelek. 

Wskazówka! Krupnik mieszaj drewnianą łyżką. Ten materiał zachowuje się najlepiej w kontakcie z alkoholem. 

Krupnik to nalewka, która jako jedna z nielicznych świetnie smakuje podawana na ciepło. Podgrzana daje świetny aromat, przywołujący na myśl korzenne klimaty. Jeżeli chcemy poeksperymentować, możemy wybrać inny rodzaj miodu, np. lipowy, który nada łagodnej nuty krupnikowi. To samo tyczy się przypraw - ich ilość jest dowolna, możemy przełamywać smaki w zależności od naszych upodobań.