Gorący okres przetworów w pełni. Jesienne maliny doskonale nadają się na dżemy, pyszne śliwki, aronia, jabłka, gruszki, a nawet pomidory przerabiamy na pyszne przetwory, które zimą będą smakować doskonale.

Jak długo smażyć dżem?

Nasze babcie dżemy robiły kilka dni. Stary sprawdzony sposób mówił, by dżem gotować kilka dni po 1 godzinie dziennie. Wtedy miały pewność, że był odpowiednio gęsty, a nadmiar wody odparował. My jednak nie mamy najczęściej tyle czasu i robimy dżemy dużo szybciej.
Dlatego każdy, kto choć raz robił własny, domowy dżem wie, że największym problemem jest czas i uchwycenie momentu, kiedy dżem odpowiednio zgęstnieje, by można go włożyć do słoików i pasteryzować. Warto pamiętać, że dżemy, konfitury i powidła smażymy na małym ogniu oraz pamiętamy, by co jakiś czas je zamieszać. Nawet najlepszy garnek na nic się nie zda, jeśli na dłużej zostawimy w nim owoce albo za mocno podkręcimy ogień. Najczęściej po kilku godzinach mieszania w garnku zostawiamy całość na noc, by rano, gdy wystygnie sprawdzić, czy już wystarczająco stężał i nadaje się do wekowania. Dżemy mają to do siebie, że bardzo długo stygną, a co za tym idzie, nawet rano są jeszcze trochę ciepłe i test konsystencji może wyjść zakłamany. Wstawiamy więc ponownie na gaz, by jeszcze zgęstniały i gotujemy następne godziny. Można tego uniknąć w bardzo prosty sposób.

Test talerzyka

Jeśli chcecie szybko sprawdzić, czy dżem jest już gotowy, nie musicie czekać całą noc aż wystygnie i nabierze odpowiedniej konsystencji. Wystarczy zwykły talerzyk. Włóżcie go do lodówki, albo nawet do zamrażarki, jeśli bardzo zależy wam na czasie. Gdy będzie już zimny, albo lodowaty wyłóżcie na niego łyżkę gorącego dżemu i chwile poczekajcie, aż całkiem wystygnie. Jeśli nie rozpływ się, lecz zastyga – dżem jest gotowy i można przełożyć go do słoików. Gdy jednak ciągle ma płynna konsystencję, trzeba resztę jeszcze pogotować jakiś czas i ponownie zrobić test talerzyka.

Dzięki tej banalnie prostej metodzie oszczędzicie nie tylko czas, ale też prąd, lub gaz, bo nie będziecie musieli smażyć dżemu dłużej niż to potrzebne.