Przetwory z ogórków, śliwek, sałatki na zimę. Trwa gorący czas przygotowywania zapasów na zimę. Nieodmiennie bolączką podczas ich przygotowywania jest wekowanie i pasteryzacja. Skąd wiadomo, że słoiki chwyciły, ile czasu trzymać je w gorącej wodzie. Jak długo powinny stać do góry dnem? Mamy dla was krótką ściągę.

Zanim jednak napełnimy słoiki przetworami, trzeba te słoiki odpowiednio przygotować. Przeczytaj, jak przygotować się do pasteryzowania słoików, by przetwory nie popsuły się przed zimą.

Co to jest pasteryzacja?

Pasteryzacja to inaczej konserwacja produktów spożywczych za pomocą odpowiednio dobranego podgrzewania. Pasteryzację stosuje się aby zniszczyć lub zahamować wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych oraz enzymów przy jednoczesnym zachowaniu smaku i uniknięciu obniżenia wartości odżywczych produktów. A tym samym wydłużenia terminu przydatności do spożycia produktu.
Niestety pasteryzacja nie niszczy form przetrwalnikowych mikroorganizmów jak również większości wirusów.

Jak wekować słoiki?

Do prawidłowej pasteryzacji potrzebne będą odpowiednio przygotowane słoiki. Słoiki muszą być przede wszystkim całe, bez uszczerbień. Przed napełnieniem należy dokładnie je umyć, a następnie wyparzyć i osuszyć. Podobnie postępuję z zakrętkami.
Zakrętki nie powinny być zardzewiałe lub mieć dziwnego nalotu wewnątrz, bo smak metalu przeniknie do Waszych przetworów. Najlepiej kupić nowe, są dostępne w każdym większym markecie.

Jak długo pasteryzować przetwory?

Czas pasteryzacji zależy przede wszystkim od kwasowości przetworu i wielkości słoików. :

  • produkty kwaśne (kompoty, dżemy niskocukrowe, kiszonki, marynaty o stężeniu octu do 2%) pasteryzuje się raz: 20-25 minut małe słoiki, 30-40 minut większe, a przeciery pomidorowe i ketchupy 15 minut;
  • warzywa o niskiej kwasowości w niekwaśnej zalewie (groszek, fasolkę szparagową, szparagi, buraki, grzyby) pasteryzuje się przynajmniej dwa razy po 30 minut, z zachowaniem 24-godzinnej przerwy. Grzyby duszone i w sosie własnym - trzykrotnie po 30 minut również z przerwami dobowymi;
  • konfitury i syropy owocowe, czyli przetwory o dużej zawartości cukru, nie wymagają pasteryzacji. Słoiki lub butelki z gorącymi przetworami należy natomiast odpowietrzyć. W tym celu trzeba odwrócić je do góry dnem i pozostawić do ostygnięcia

Jak długo słoiki powinny stać do góry dnem?

Większość z nas robiąc przetwory odwraca słoiki do góry dnem, by mieć pewność, że słoiki "złapią", a nasze przetwory z powodzeniem dotrwają bez uszczerbku na smaku i wyglądzie do zimy. Obracanie słoików do góry dnem ma na celu utworzyć szczelne zamknięcie. Gorące wnętrze styka się wtedy bezpośrednio z nakrętką. Pod wpływem wysokiej temperatury, gumowa powłoka na nakrętce robi się miękka i elastyczne, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do gwinta słoika. To sprawi, że słoik zostanie szczelnie zamknięty. Często jednak odwracamy słoiki, gdy tylko wystygną. Warto poczekać dłużej. Żeby słoik całkowicie się uszczelnił, słoiki powinny pozostać w pozycji ustawionej na zakrętce 24 h. Najlepiej postawić je na ręczniku kuchennym w ciemnym miejscu. Pasteryzacja będzie udana, gdy wieczka słoików będą wklęsłe (nie powinny „klikać”). Dopiero po tym czasie można je odwrócić i zanieść do piwnicy, albo spiżarki.