Jedynym wysiłkiem, jaki musicie tutaj podjąć, jest dokładne wyciśnięcie pulpy z malin. Nie musicie się jednak z tym męczyć sami. Poproście o to kogoś, kto zwykle w domu odkręca wam najbardziej zassane słoiki, Na pewno zrobi to ekspresowo. Trzymajcie się też koniecznie kilku ważnych wskazówek, a wszystko pójdzie jak po maśle.  

Robimy sok z malin na zimę - co może pójść nie tak?

Czy da się zepsuć tak prosty przepis jak sok z malin na zimę - bez gotowania i tylko z 2 składników? Niestety może się to zdarzyć. Mimo, że dosypujemy do soku całkiem sporo cukru, który jest środkiem konserwującym, higiena to wciąż podstawa. Unikniecie w ten sposób nie tylko pleśni, ale i nieprzyjemnego posmaku. Wykorzystujcie tylko szklane lub emaliowane, czyste naczynia i drewniane lub plastikowe akcesoria (w tym łyżki). Nie używajcie metalowych. Metalowe łyżki mogą być wykonane z aluminium lub z jego domieszką. Gotowanie malin lub innych owoców czy warzyw w takim naczyniu może pozostawić w przetworach nieprzyjemny, metaliczny posmak. Nawet mieszanie taką łyżką może dać podobny efekt.

Nie myjcie malin przeznaczonych na przetwory, szczególnie bez gotowania. Myjąc czy płucząc maliny przez dłuższy czas, wypłuczecie z nich sok. Umyte, suche i czyste powinny być za to naczynia, akcesoria, słoiki i wasze dłonie. Sok z malinowej pulpy wyciskajcie w rękawiczkach jednorazowych - maliny barwią dłonie. Owoce, których używacie, powinny być suche - zbierane najlepiej w pogodny, słoneczny dzień. Najlepsze będą dojrzałe wrześniowe maliny z końcówki sezonu - takie są najsłodsze. 

Najprostszy sok z malin - przepis babci 

Składniki (na ok. 1 litr gotowego soku): 

  • ok. 1,8 kg malin
  • drobnoziarnisty cukier - 1 kg na 1 litr uzyskanego soku

Dodatkowo: czysta pielucha tetrowa lub kawałek gazy.

Sposób przygotowania:

  1. Przebierzcie maliny - wybierzcie jedynie zdrowe i świeże. Umieśćcie je w emaliowanym naczyniu i rozgniećcie tłuczkiem do ziemniaków lub zblendujcie. Odłóżcie aż do następnego dnia. Gdyby w międzyczasie na wierzchu pojawiły się owady, zbierzcie je.
  2. Następnego dnia wyciśnijcie partiami pulpę przez gazę - do emaliowanej lub szklanej miski. Pulpę zmiksujcie - będzie musem owocowym np. do owsianki. 
  3. Wyciśnięty sok pozostawcie do następnego dnia pod przykryciem. Kolejnego dnia zbierzcie nieczystości, jakie zebrały się na wierzchu.
  4. Przecedźcie sok przez gazę, wymieszajcie drewnianą lub plastikową łyżką i sprawdźcie ilość soku. 
  5. Na 1 litr gotowego soku dosypcie 1 kg cukru. Wymieszajcie lub zblendujcie - pomoże to rozpuścić do końca ewentualne bryłki cukru.
  6. Gdy cukier całkowicie się rozpuści, przelejcie sok do wyparzonej butelki lub dużego słoika, mocno zakręćcie.
  7. Sok jest gotowy do picia od razu po przygotowaniu, ale najlepszy będzie, gdy cukier przegryzie się z malinami.