Lubicie płatki owsiane i często stosujecie je w swoich kuchniach? Zanim ugotujecie kolejną owsiankę, zobaczcie, jak wykorzystać ten produkt, aby miał najwięcej wartości odżywczych. Możecie być zdziwieni, jak przygotować płatki owsiane, żeby wyciągnąć z nich wszystko to, co najlepsze. 

W jakiej postaci owsianka jest najzdrowsza?

Wielu z nas zaczyna dzień od owsianki czy placuszków owsianych, ale to, czy można jeść płatki owsiane bez gotowania wciąż pozostaje kwestią sporną. Okazuje się jednak, że surowa owsianka, czyli płatki owsiane zalane zimnym mlekiem lub wodą, to o wiele bardziej wartościowy posiłek od wersji ugotowanej.

Wszystko dlatego, że płatki w tej postaci zachowują wszystkie cenne składniki odżywcze, a dodatkowo mają aż 4x więcej skrobi opornej, odpowiadającej za prawidłową pracę jelit. To właśnie ona pozwala zapobiegać zaparciom, obniżać poziom cholesterolu, a także wspomaga odchudzanie, gdyż sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej z okolic brzucha. 

Skrobia oporna to jednak nie wszystko, gdyż surowe płatki owsiane mają znacznie niższy indeks glikemiczny, niż ugotowane, dlatego będą dobrym wyborem dla osób zmagających się z cukrzycą bądź insulinoopornością. Jedząc surową owsiankę utrzymamy więc na dłużej poziom sytości i nie będziemy podjadali pomiędzy posiłkami. Pamiętajmy jednak, że do jedzenia na surowo nadają się tylko płatki górskie oraz błyskawiczne.

Jak zrobić surową owsiankę? Prosty przepis

Wszystkie powyższe korzyści mówią więc same za siebie, jednak jak przygotować płatki owsiane bez gotowania, aby były nie tylko wartościowe, ale i smaczne? Oto najprostszy przepis na nocną owsiankę, którą łatwo i szybko wymieszacie wieczorem, aby rano mieć od razu gotowe śniadanie. 

Składniki:

  • 5 łyżek płatków owsianych górskich,
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego,
  • garść dowolnych świeżych lub suszonych owoców,
  • opcjonalnie: miód lub inne ulubione słodzidło.

Przygotowanie:

Płatki owsiane wsypujemy do słoika i zalewamy jogurtem. Owoce kroimy na mniejsze kawałki i ewentualnie dosładzamy wszystko miodem. Całość dokładnie mieszamy i wstawiamy do lodówki na całą noc, a rano możemy cieszyć się pysznym, wartościowym i sycącym śniadaniem.