Kto nie lubi grillowych imprez w ciepłe, letnie dni? Szaszłyki tak często je się na spotkaniach przy grillu, ponieważ jest to danie, które można przygotować wcześniej, a później położyć na ruszt. Jest to jednak potrawa, do której właściwie nie potrzeba nawet grilla – można przyrządzić je także w domowym piekarniku. Szaszłyki to również świetna metoda na przemycenie do diety osób jedzących głównie mięso, dyskretnej porcji warzyw. Zdecydowanie warto dowiedzieć się, jak je przygotować. Aby w tym pomóc, w niniejszym artykule opisujemy kwestie takie, jak ta, jakie mięso na szaszłyki z piekarnika jest najlepszym wyborem, a także jakie mięso na szaszłyki z grilla umożliwi wam bezbłędne przygotowanie tej potrawy.

Klasyczne mięso na szaszłyki

Jakie mięso na szaszłyki wybrać, by wyszły one wyśmienite? Do przygotowania tej uniwersalnej potrawy można tak naprawdę wykorzystać różne rodzaje mięsa. Każde z nich może dać równie dobry efekt, a różnica polega głównie na tym, ile czasu potrzebujemy na ich przygotowanie.

Jakie mięso na szaszłyki z grilla byłoby zatem najlepsze? Na grillach najczęściej widuje się szaszłyki drobiowe, to znaczy z piersi z kurczaka. Jest tak dlatego, że ograniczone miejsce na palenisku sprawia zazwyczaj, że chcemy móc jak najszybciej przygotowywać na nim kolejne potrawy. Szaszłyki z kurczaka grilluje się z kolei bardzo szybko, nawet w kilkanaście minut, zależnie od wielkości kawałków, na jakie pokroiliśmy mięso. To, jak szybko mięso drobiowe jest gotowe, sprawia jednak też, że należy bardzo uważać na to, by go nie wysuszyć, lub co gorsza, nie spalić! Pamiętajmy zatem, aby pilnować naszych szaszłyków z kurczaka, i regularnie obracać je na grillu.

Jakie mięso na szaszłyki z piekarnika jest dobrym wyborem? W przypadku szaszłyków z piekarnika polecamy mięso wieprzowe, takie jak karkówka czy łopatka. Ciekawą kompozycję można stworzyć włączając do niego także wędzony boczek, który doda potrawie ogromnej ilości smaku. Tego rodzaju mięso z warzywami piec można nawet dłużej, niż godzinę, a nasze szaszłyki i tak pozostaną soczyste. Oczywiście w piekarniku przygotujemy także szaszłyki drobiowe, a na grillu możemy też zrobić szaszłyki z wieprzowiny, jednak nasze sugestie mogą przynieść naprawdę dobry efekt.

Jakie inne mięso na szaszłyki?

Niektórzy twierdzą, że pyszne są także szaszłyki wołowe. Jest to mięso stosunkowo trudne w przygotowaniu, jeśli chcemy, aby było miękkie, jednak zdecydowanie o wielkich walorach smakowych. W niektórych krajach, takich jak Grecja czy Turcja, do klasycznych dań należą z kolei szaszłyki z baraniny. Zdecydowanie jest to propozycja, której warto spróbować. Mimo że szaszłyki to potrawa, w której tradycyjnie występuje mięso, obecnie przygotowywać je mogą nawet wegetarianie. Szaszłyki z tofu to idealne rozwiązanie zarówno na grilla, jak i do piekarnika, które często przypada do gustu nawet wielkim miłośnikom mięsa.

Co pasuje do szaszłyków? Ta potrawa prezentuje się tym piękniej, im więcej kolorów w niej zawrzemy. To dlatego do szaszłyków warto dodawać jak najwięcej warzyw, które jeszcze bardziej podnoszą ich walory estetyczne i smakowe, a ponadto sprawią, że będą znacznie zdrowsze. Szaszłyki to nie tylko uczta dla podniebienia, lecz także dla naszych oczu! Wśród kolorowych dodatków, które bardzo często towarzyszą mięsku na szaszłykach, wymienić można:

  • Paprykę czerwoną, zieloną i żółtą (im więcej kolorów, tym lepiej!),
  • Cebulę,
  • Cukinię,
  • Pieczarki,
  • A nawet ananasa!

Oczywiście poza samymi szaszłykami warto podać także inne dodatki. Świetnie wypadają w towarzystwie sałatki, pysznych grzanek, czy rozmaitych domowych sosów.

Jak pokroić mięso na szaszłyki?

Przy krojeniu mięsa na szaszłyki warto zadbać o to, by były one w równomiernych kawałkach. Ma to na celu zapewnienie im równego czasu grillowania bądź pieczenia. Kawałki mięsa, które przygotowujemy, nie powinny być również zbyt małe. Pod wpływem wysokiej temperatury będą się kurczyć, a nie chcemy przecież, by zniknęły całkowicie! Warzywa, które nadziejecie wraz z mięsem na szpilki czy patyki do szaszłyków mogą być nieco większe, ponieważ prawdopodobnie będą się gotować nieco dłużej, jednak nie należy z tym przesadzić.

Pamiętajcie o tym, aby cząstki mięsa nadziewać naprzemiennie z różnymi rodzajami warzyw, tak aby każda część szaszłyka przynosiła inną eksplozję smaków.

AdobeStock

Jak sprawić, żeby mięso na szaszłyki było soczyste?

Jakie mięso na szaszłyki będzie soczyste i rozpływające się w ustach? Przede wszystkim takie, które zgrillujemy bądź upieczemy w odpowiedni sposób. Pilnowanie szaszłyków i regularne sprawdzanie, czy są już gotowe sprawi, że ich nie wysuszymy. W przypadku szaszłyków z grilla warto pamiętać także o tym, aby ogień, na którym je pieczemy, był średni, a ich dopiekanie odbyło się na małym żarze.

Szaszłyki są też znacznie bardziej soczyste, jeśli zamarynujemy je odpowiednio długo przed wstawieniem ich na grilla czy do piekarnika. Pyszna marynata doda im nie tylko smaku – jednym z jej podstawowych składników jest tłuszcz, taki jak oliwa czy olej, który pomaga uchronić je przed nadmiernym wysuszeniem. Mięso takie, jak wołowina może nie być tak skłonne do przyjmowania marynaty. Przed zamarynowaniem można zatem zmiękczyć je nieco przy użyciu nakłuwacza do mięsa – sprawi to, że marynata bez problemu przeniknie mięso.

Jak już wspominaliśmy, ciekawym dodatkiem do szaszłyków z grilla jest również boczek. Włożony pomiędzy kawałki mięsa sprawi, że po przyrządzeniu będzie ono rozpływało się w ustach. Warto pamiętać o tym, że to tłuszcz jest przewodnikiem smaku, a także głównym nawilżaczem w przypadku mięsa – szaszłyki warto zatem choćby je nim posmarować.